Osvobození, Palestina, Polášek a Listování

30. 4. 2025
Uncategorized @cs

Májovou pozvánku do knihovny si dovolím otevřít besedou, která se uskuteční v pondělí 12. května od 17. hodiny v přednáškovém sále knihovny. Historikové a editoři Daniel Drápala a Milan Hambálek připravili k 80. výročí osvobození Rožnova uvedení revidovaného vydání původních vzpomínek obyvatel Rožnova tak, jak je skutečně zapsal Miloš Kulišťák a nyní je pod názvem Poslední hodiny války (Jak jsme prožívali osvobození v květnu 1945) vydává město Rožnov. Kniha vychází 20 let po prvním vydání a určitě bude zajímavé si poslechnout, v čem se aktuální a předchozí vydání liší. Navíc osobnosti D. Drápaly a M. Hambálka slibují poutavé a erudované vyprávění, které by si neměl nechat ujít nikdo z milovníků historie města.

 

Pro stejný okruh posluchačů bych chtěl upozornit na přednášku Ing. Ivana Hejtmánka, který připomene významnou osobnost sochaře Albína Poláška. Jeho sousoší Cyrila a Metoděje či socha pohanského boha Radegasta na Radhošti patří k tomu nejvýznamnějšímu z kulturního dědictví Valašska. Přesto však může být osobnost autora těchto soch poněkud neznámá. Dílem určitě pro skutečnost, že velkou část svého života prožil v USA. Beseda se uskuteční u příležitosti fotografické výstavy mapující život a tvorbu frenštátského rodáka, kterou můžete navštívit od 7. dubna do 30. června v Galerii Na Radnici a spolu s Ing. Ivanem Hejtmánkem ji připravilo Téčko. Beseda proběhne v pondělí 19. května od 17.hodin v přednáškovém sále.

 

Palestina. Svět není černobílý a v českém mediálním prostoru je pohled na izraelsko-palestinský konflikt vnímán velmi jednostranně. Sborník Jestli mám zemřít, ať je to příběh vyšel v roce 2024 a přináší do českého prostředí pohled několika českých osobností s palestinskými kořeny, kteří ve vzpomínání na Palestinu, své dětství v Československu nebo Česku a své uchopení vlastní identity, prokazují jediné a do očí bijící zjištění – Palestinci jsou také lidi. A lidská práva jsou jen jedna. Pokud Vás toto téma zajímá, udělejte si v pátek 30. května čas. Od 17. hodin bude v knihovně besedovat Mgr. Yesar Abu Ghosh PhD., jeden z autorů sborníku, který byl oceněn cenou Nejlepší dokumentární kniha roku 2024. Yasar Abu Ghosh je sociální antropolog palestinského původu působící na pražské Univerzitě Karlově. Narodil se v Kuvajtu, krátce nato se jeho rodiče přestěhovali do Československa. Ve své práci se věnuje konceptu paměti, etnografii marginálních skupin i moci.

 

Kdo však nemá v májovém čase náladu na závažná témata, měl by si poznačit v kalendáři středu 28. května od 18:30(!), kdy se po dvou měsících vrací do knihovny Listování. Tentokrát s představením podle románu Petry Soukupové Nejlepší pro všechny. Prožijte hodinové představení s desetiletým průšvihářem Viktorem a jeho babičkou na venkově, kam jej proti jeho vůli upíchla jeho matka, divadelní herečka. Oblíbenost knih Petry Soukupové tkví v jejich kvalitě a přesvědčivosti. Autorka byla oceněna v soutěži Magnezia litera v kategorii próza cenou Kniha roku 2010, je laurátkou Ceny Jiřího Ortena 2008 a její knihy byly přeloženy do několika evropských jazyků. V představení Nejlepší pro všechny hrají Pavel Oubram a Zoja Oubramová.

 

Do knihovny však můžete zavítat kdykoliv, nejenom na shora zmiňované highligty. Vždy Vás rádi uhostíme různorodou nabídkou. Troufám si říci, že máme od každého trochu pro každého.

 

Psáno pro Spektrum Rožnovska
Pavel Zajíc

Poslední aktualizace: 30. 4. 2025

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!