Po čase zase – zpátky do knihovny
Pomalé probouzení, tak nějak by se možná dalo nazvat dnešní psaní. Po měsíční přestávce jsem zde opět s informacemi o městské knihovně. Když jsme v úterý 28. dubna knihovnu po 6 týdnech otevírali, nevěděli jsme, do čeho jdeme. Přijdou čtenáři? Nebudou mít obavu z půjčování si dokumentů? Jak vše technicky provést? Budou nějaká striktní doporučení, jak s vypůjčenými a vrácenými knihami nakládat?
Vlastně se sluší připomenout překotnost s jakou se informace o skutečnosti, že mohou být otevřeny, knihovnám dostalo. Ve čtvrtek 23. dubna vláda na tiskové konferenci vyhlásila, že knihovny mohou být od pondělka otevřeny. Nám se nakonec knihovnu povedlo připravit k otevření od úterý. Pro knihy jsme připravili 4 denní karanténu, tedy odkladnou dobu, po kterou se právě vrácené knihy nepůjčují jiným čtenářům. Tato odkladní lhůta vychází z odborných studií, které sledovaly inaktivaci koronavirů na různých typech povrchů, ta podle typu povrchu čítá od několika hodin až po 2-3 dny, závisí to samozřejmě na okolnostech a typu povrchu. Nicméně po 4 dnech je riziko nákazy téměř nulové a za předpokladu dodržování běžných hygienických návyků prakticky vymizí.
Museli jsme také zkrátit otevírací dobu knihovny (otevřeno máme ve všední dny od 12 do 17 hodin), uzavřít toalety pro veřejnost a zároveň omezit pobytové služby v knihovně, tedy veřejný internet a studovnu. S postupným uvolňováním restriktivních opatření se i služby knihovny budou vracet k normálu, nicméně stále citelným omezením bude nemožnost pořádání kulturních a vzdělávacích programů. V našich prostorových podmínkách (podkrovní místnost) totiž není možné dodržet při besedách epidemiology vyžadované rozestupy tak, aby besedu mohlo navštívit více než 10 lidí. Avšak věřím, že se i tato problematická oblast stabilizuje a najdeme způsob, jak besedy pořádat. Nicméně do konce června knihovna žádné akce nepořádá. Vy, kteří jste se těšili na tradiční Večerníčky na kamenech nezoufejte, jsou přeloženy na termín od 31.8.-4.9.
Knihovna však přichází s novým edičním počinem v edici Milé tisky. U příležitosti padesátého výročí úmrtí Miloše Kulišťáka vydáváme titul Archiv Miloše Kulišťáka [ 2,3 MB, PDF ], který na základě svého dlouholetého přátelství s dcerou Miloše Kulišťáka Irčou Drápalovou připravil k vydání Radek Hasalík. Ve svém textu se autor ohlíží po tvůrčím životě tohoto významného rožnovského národopisného pracovníka a kronikáře, jehož záběr byl úctyhodný. Myslím si, že pro řadu čtenářů bude text přinášet mnoho nových informací a lidé, kteří se zajímají o historii města, popřípadě historii svých rodin (mají-li kořeny v Rožnově) mohou z jeho archivu, jež spravuje Valašské muzeum, načerpat mnohé.
Velkou pozornost si určitě zasluhuje kronika rožnovských rodů, která obsahuje ve sto třiatřiceti archivních složkách více než 1200 listů a téměř 1400 fotografií. Tyto materiály zachycují osudy přibližně 130 rodin, často i v několika generacích.
Milý tisk vznikl na základě besedy, kterou Radek Hasalík připravil v loňském roce pro setkání skupiny Město v mé paměti a přístupný bude v tištěné podobě v knihovně, případně online na stránkách knihovny.
A tak ať už je to jakkoliv, ať máte trápení sebevětší, máte pocit, že se proti Vám spikl celý svět, zkuste četbu jako univerzální lék. Jsme tady, abychom Vám ji pomohli naordinovat.
Pavel Zajíc
Psáno pro Spektrum Rožnovska
Poslední aktualizace: 28. 5. 2020