Abraka dabraka, propocená čabraka

Prázdniny jsou v půli, srpen před námi/Vámi. Co lze zažít v srpnu s knihovnou?

Tak obligátně jsou to čtené příběhy. Ty sice prožíváte sami s knihou, nicméně víte, vaší imaginaci nejsou nastaveny hranice a příběh autorem napsaný, lze si představit zcela a privátně po svém. Kupříkladu, když někdo napíše: Najednou vešel slon. Co si představíte? Malýho? Velkýho? Modrýho? Indickýho? Africkýho? Kolik hlav, tolik představ. V kontrastu s tímto, kouknete se na film a tam to máte naservírovaný jak na talíři. Bouřlivé režisérovy představy. Po Vás ani stopa. Takže slon je nakonec mamut a ještě oranžový. A? Pointa? Přečtěte si knihy dřív, než Hollywood!

Takže zpátky ke knihovně. Připraveny jsou prázdninové procházky pamětí města, už jsem se o nich zmiňoval v mém minulém psaní, ale opakováním se nic nezkazí. Takže v kalendáři si udělejte puntíky na srpnových čtvrtcích s čísly 12 a 26. Vždy od 16. hodin je sraz před městskou knihovnou. 12. se projdeme po nejstarší části Rožnova a tou jsou ulice Na Drahách a Kramolišov. Zasvěcenými průvodkyněmi nám budou paní Doubravka Vejmelková a Helena Polášková. Druhá srpnová procházka pak bude ve znamení Živých příběhů ze zahrady mrtvých a opět bude průvodkyní paní Doubravka Vejmelková. Na této procházce se můžete seznámit s osudy a příběhy lidí, spočívajících na starém rožnovském hřbitově Na Prochodné.

Letní čítárna je v srpnu připravena na 11. a zaměřena bude zejména na deskové hry. Start je v 15.00 hodin. V kontextu toho bych chtěl čtenářům připomenout, že knihovna má ve svých fondech cca 300 deskových her, které si lze zapůjčit. Protože společný čas strávený hrou nelze považovat za ztracený.

A od pondělka 30. srpna se na Vás budeme těšit na tradičních (z června na konec prázdnin kvůli koronaviru přeložených) Večerníčcích na kamenech. Pět odpolední, pět hlasitých čtení, čtyři divadla a jedno překvapení. Rozepisovat se detailněji o programu ztrácí smysl, stačí, když zalistujete Spektrem ke Kamu, tam je program podrobně rozepsán.

Vím, že Spektrum není nejvhodnější místo, kam se rozepisovat o skutečnosti, že od 30.6. je knihovna zapojena do Centrálního portálu knihoven, který naleznete na webové adrese knihovny.cz. Završila se několikaletá snaha rožnovské knihovna k připojení k jednomu, z pohledu knihovnického, z nejdůležitějších celonárodních projektů. Zmínit však musím, že rožnovská knihovna je v bývalém okrese Vsetín knihovnou první. Co je Centrální portál knihoven? Na adrese knihovny.cz  poskytuje jednotný přístup ke službám českých a moravských knihoven – komukoliv, odkudkoliv a kdykoliv. Na  portálu můžete prohledávat katalogy všech zapojených knihoven z jediného vyhledávacího řádku. Jedná se tedy o jakýsi knihovnický google. Kdy v reálném čase získáte informaci o skutečnosti, zda je dokument, který hledáte, dostupný ve Vaší (připojené) knihovně a zda je volný, či si jej můžete rezervovat v případě, že je vypůjčený, či která jiná knihovna požadovaný dokument vlastní.

Takže na závěr. Půjčujte si knihy, nechoďte jen do knihobudky na náměstí. Nebo zkuste některou z procházek pamětí. O Večerníčcích ani nemluvě, to je pro rodiče, co mají malé děti, prostá povinnost.

A knihovny.cz umí do prohlížeče napsat také každý. Prozradím, že pro přihlášení můžete použít Vaše přihlašovací údaje do čtenářského konta.

Psáno pro Spektrum Rožnovska

                                                                                                                                             Pavel Zajíc

Poslední aktualizace: 29. 7. 2021

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!