MĚSTO V MÉ PAMĚTI – Putování za lidským umem a dovedností

Úterý 7. března | 17.00 | Společenský dům

Drobné technické provozy měly v minulosti své pevné místo v životě a hospodářství venkovských obcí. Minulým generacím pomáhaly zpracovávat plodiny, s jejich pomocí byly produkovány některé suroviny i hotové výrobky. Modernizace a nové technologie zapříčinily, že řada z nich během 19. a 20. století zastarávala, stagnovala, až nenávratně zanikla. Stopa svědčící o existenci těchto provozů zůstala zachována jen v archivních dokumentech, na obrazových materiálech – a nejednou i v lidské paměti.
Uplynulé tři roky se tým odborníků různého profesního zaměření (etnologové, historici, archeolog, geologové, geograf a specialista na kulturní krajinu) věnoval výzkumu drobných technických provozů na území někdejšího rožnovského panství. Výsledky svého úsilí sumarizovali ve výstavě Stopy lidského umu i rozsáhlé publikaci téhož názvu. Autorský tým přibližuje charakter a technologická specifika sledovaných provozů, jejich hospodářské, sociální, kulturní i krajinné souvislosti. Čtenář se bude moci seznámit se stopou těchto zařízení v lokální slovesné tradici i reflexí v individuální a kolektivní paměti.
Beseda s členy týmu přiblíží nejen výsledky výzkumu, ale i jeho průběh či úskalí, které ho doprovázely.

 

V rámci akcí pořádaných Městskou knihovnou Rožnov pod Radhoštěm, příspěvkovou organizací, budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora. Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm, příspěvková organizace, nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

 

Informace o ochraně osobních údajů.

Tento formulář je chráněn pomocí reCAPTCHA Google Zásady ochrany osobních údajů | Podmínky služby

Poslední aktualizace: 20. 3. 2023

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!