Aprílová knihovna – té sotva co se vyrovná

4. 4. 2024
Pro dospělé

Z března ukrojeno půl, Putin obhájil a nějaká pachuť na patře se roztahuje. Mávnout rukou a vstříc jaru vydat se. Můžeme sami do přírody, můžeme s knihou…můžeme za podněty do knihovny, vždyť inspirovat má. Jak bude tedy ta dubnová?

Pokračuje cyklus besed se současnými českými spisovateli pod hlavičkou projektu Spisovatelé do knihoven. V dubnu se shodou okolností sešly hned dvě besedy z tohoto cyklu. V prvním povelikonočním týdnu ve čtvrtek 4. dubna od 17. hodin přijede besedovat spisovatel a novinář Jan Němec, šéfredaktor významného literárního časopisu Host. V roce 2014 obdržel za svůj román Dějiny světla Cenu Evropské unie za literaturu. Externě přispívá do Respektu a na server Aktuálně.cz, spolupracuje s Českým rozhlasem, vyučuje na DAMU literární tvorbu a tvůrčí psaní. Tedy osobnost nadmíru zajímavá.

Druhým spisovatelem a také novinářem, který bude do Rožnova v dubnu vážit cestu, je Štěpán Kučera, autor povídek a románů. Jeho romány Projekt Gilgameš a Největší lekce dona Quijota byly nominovány na cenu Magnesia litera. V současné době pracuje jako redaktor Salonu Práva. Jeho poslední kniha povídek Gablonz/Jablonec se pokouší zachytit život v jeho rodném Jablonci v průběhu minulého století, kde se prolínají motivy česko-německého soužití, kdy obecně téma soužití s menšinami, je velmi aktuální. Opět ve čtvrtek, avšak 18. dubna od 17. hodin v sále knihovny.

V pondělí 22. dubna bude od 16. hodin připraveno připomenutí osobnosti Františka Filipa s Richardem Sobotkou a sochařem Janem Šebkem. František Filip byl obecně znám spíše jako Bezruký Frantík. Od jeho narození letos uplyne 120 let a jeho rodné město Jablonné nad Orlicí vydává k tomuto výročí almanach. Richard Sobotka ve své knize Bezruký Frantík tuto mimořádnou osobnost připomněl současným čtenářům v roce 2003, kniha dočkala druhého vydání v roce 2020. Jan Šebek pak v rodišti Františka Filipa instaloval sochu, která tuto velmi zajímavou připomíná. S Rožnovem je Bezruký Frantík propojen nejenom prostřednictvím Richarda Sobotky, ale také skutečností, že zde strávil část svého života. U rožnovského Horního splavu byl instalován kámen paměti, ten připomíná Kavárnu u Bezrukého Frantíka z konce dvacátých let minulého století.

Třikrát pozvání a zbývá ještě trochu místa na ohlédnutí se za březnovými setkáními v knihovně. 7. března v rámci připomínky výročí narození T.G. Masaryka, pojmenování ulice Alice Masarykové byla Téčkem a Městem Rožnov v knihovně uspořádána beseda s Milanem Hambálkem s názvem Jak jsem potkal Masaryka. Emeritní profesor rožnovského gymnázia zcela zaplněnému sálu knihovny představil Masaryka v kontextu jeho politického působení na Valašsku. Velmi zajímavá a trochu groteskní pak je historie pojmenování rožnovského náměstí a instalací a deinstalací soch prvního prezidenta v průběhu 20. století. Rozhodně to bylo důstojné připomenutí osobnosti TGM a dnes již vzácná možnost poslechnout si vyprávění z úst skvělého vypravěče (nejenom) dějin Milana Hambálka.

A taková je, či měla by být, role knihovny. Minulost připomínající, na současnost reagující a vstříc budoucnosti otevřená. Hrajeme ji pro Vás a s Vámi.

Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 4. 4. 2024

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!