Bude poklad strýca Juráša bohatý jako vloni?

16. 12. 2021
Pro dospělé

V lednu budou vyhlášeny výsledky městského kola tradiční literární soutěže O poklad strýca Juráša, kterou pořádá městská knihovna pro žáky základních škol. Slavnostní vyhlášení a ocenění výherců proběhne v pondělí 31. ledna 2022 v podkroví knihovny. Při pohledu vpřed mi dovolte se na tomto místě podělit s Vámi o jednu z literárních prací, která byla oceněna v rámci této soutěže v loňském roce. Téma znělo Lež jako věž.  Její autorkou je Ema Pobořilová, studentka rožnovského gymnázia. Se svou povídkou Můj dědeček obsadila 2. místo v kategorii próza 6. -7. třída.

„Jmenuji se Tomáš a jsem nejstarší dcerou mých rodičů. Bydlím v Radhošti pod Rožnovem a navštěvuji základní školu. Dnes jsem oslavil své sté narozeniny.
Největším dárkem byla návštěva mého dědečka, kterému nedávno bylo šest měsíců. Dědeček je malého vzrůstu, a jak už to u mužů bývá, narostly mu stářím vlasy. Za svůj dlouhý život toho mnoho zažil. Rodiče mého dědečka byli velmi chudí a nemohli mu zaplatit studium. Proto se rozhodl převzít otcovu živnost a stal se bankéřem.

 Práce to nebyla lehká. Jak všichni víme, peníze není těžké vydělat, ale je těžké, je utratit. Dědeček ke své práci přistoupil zodpovědně a celý život strávil na cestách, kde poctivě utrácel lehce vydělané peníze.

Když maminka přinesla dort a já jsem všech sto svíček jedním sfouknutím zapálil, začal nám dědeček vyprávět o svém životě. Svou pracovní kariéru započal na rozpálené pláži v Antarktidě mezi ledními medvědy. Každý večer tam popíjel čistou ropu, vynikající nápoj, který prospívá životnímu prostředí. Když konečně utratil svůj první milion, vydal se do Anglie. Tam se zabýval nakupováním drahých anglických čajů. V Londýně se proslavil jako spolehlivý utráceč peněz. Královna ho proto pozvala na odpolední čaj. Poté, co si spálil jazyk studeným čajem a nešťastně vyplivl tekutinu královně do obličeje, byl zatčen. Po dlouhých pěti vteřinách ve vězení byl vyhoštěn do Afriky.

 …..

Aby si trochu odpočinul, rozhodl se, že pojede pouštět draky do Japonska. Vítr však byl silný a drak i s dědečkem odletěl do vesmíru. Přistál na prstenci Saturnu, kde si chvíli odpočinul v místních lázních proslulých léčbou nevrlosti. Léčili se zde nevrlí lidé z celé galaxie. Zpět letěl na Zemi tou nejkratší cestou kolem Pluta, největší planety naší sluneční soustavy.
Přistál v Americe. Dědeček byl velmi zklamaný, protože na cestě vesmírem skoro nic neutratil. Vrhl se proto do casina s úmyslem pár milionů prodělat. K dědečkově smůle však vyhrál tři miliardy dolarů. Až teprve po úspěšné investici do projektu „Lední medvědi zpět na poušti“ se mu povedlo vyhlásit bankrot. Konečně mohl odejít do důchodu.
Můj dědeček je nejlepší, nejpracovitější a nejpravdomluvnější člověk na světě. Jednou chci být jako on.“

Myslím, že se autorce povedla. A těším se na letošní sklizeň.

 

                                                                                                                             Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 16. 12. 2021

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!