Čas je písek v hodinách přesýpacích

10. 10. 2022
Pro dospělé Pro seniory

Rekonstrukce a přístavba knihovny na pravém břehu řeky pokračuje tempem úměrným. V průběhu září naznala přístavba reálných kontur a svými rozměry a rozsahem se zařadila mezi stavby subtilní, tedy ne mezi megalomanské a naddimenzované, jak bývá někdy svými odpůrci neprávem označována. Věřím, že hlavnímu dodavateli stavby firmě První Key-Stav tempo vydrží a veškeré možné záludnosti, které se při rekonstrukci více než stoletého objektu objevují a ještě mohou objevit, se podaří uspokojivě zvládnout a vyřešit tak, aby v druhé polovině roku 2023 mohli všichni občané města využít nových a rekonstruovaných prostor knihovny k uspokojení svých čtenářských, informačních a kulturních potřeb.

Do té doby budou muset zájemci o využívání služeb knihovny překousnout omezení, které nám pobyt v náhradních prostorech Společenského domu přináší. Tím zatím posledním je nutné omezení rozsahu skladových prostor pro knihy, redukce provozu čítárny a dalších provozních prostor knihovny z důvodu špatně připraveného projektu změny užívání objektu jeho vlastníkem.

Avšak život je přeci jen o řešení problémů, bez nich by byl možná fádní a moc pohodlný. A proto doufáme, že stávající, a to nejen pro knihovnu, komplikované období, se podaří překlenout. Držme se, avšak do té doby nestůjme se založenýma rukama.

Poslední zářijový týden byl pro knihovníky z těch hektických, odehrála se Noc literatury, Broučci a  Pašerácké stezky. Nadto započaly tradiční vzdělávací aktivity knihovny pro žáky základních škol. Pro následující období je knihovnou více akcentováno téma mediální gramotnosti. Ono je vlastně zajímavé a důležité umět si připustit, že jsme jako lidé pod neustálým mediálním tlakem a v řadě ohledů je námi manipulováno. Ať už v negativním či pozitivním smyslu. Právě proběhnuvší komunální volby (a jakékoliv další v budoucnu) jsou toho zřejmým příkladem. Proto je důležité umět se v tomto světě (polosvětě) informací, postojů, názorů, manipulací a bůhvíčeho dalšího umět aspoň zhruba vyznat a orientovat se v něm. A čím dříve se začne s učením, tím lépe. (Ale není ostudou začít i ve vysokém věku, ve vzdělávání totiž hranice neexistují. Tedy neměly by.)

Je to jako se čtením. Všichni tvrdíme, že umíme číst. Mechanicky ano, ale ve skutečnosti?

Program knihovny v úterý 4. října od 17:00 nabízí besedu historika Pavla Lasztoviczy Zámek ve Valašském Meziříčí a rožnovsko-krásenské panství na přelomu 17. a 18. století a ve čtvrtek 6. října od 18:00 Rendes-vous se swingem, tedy hudebně-poetickou poctu Jiřímu Kainarovi, kterou pro Vás připravilo Sdružení přátel swingu a poezie z Frenštátu. Obě akce proběhnou ve Společenském domě a budeme se na Vás těšit.

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Pavel Zajíc

Poslední aktualizace: 10. 10. 2022

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!