Čtení není nuda ani ostuda, může být i in

1. 9. 2022
Pro dospělé

Zajít do knihovny se dá celoročně. Prostě stačí rozhodnutí. A tak třebas tento nastávající podzim je právě tím obdobím, kdy knihovna vstoupí do Vašeho života, přestože jste ji doposud trpělivě odmítali jako místo či instituci, která zrovna Vám nemá co nabídnout. Ať už proto, že máte pocit, že všechno důležité a závažné jste již v životě přečetli, nebo proto, že jste to (ještě lépe) viděli v bedně (televizi) nebo na netu. Dovolte mi Vás pokoušet a přesvědčit o opaku. Čímpak?

Tak především bohatostí fondů, které Vám nabízíme. A také jejich typovou růzností. Knihy (a nejenom ty) z knihovny totiž můžete číst, poslouchat nebo třebas mít ve svém mobilu. Nebo můžete se svými blízkými hrát deskovku zrovna z knihovny. A při hře s nimi mluvit a sdílet okamžiky.

Současný svět je až trapně instantní. A jaksi zploštělý. Domnívám se, že za to může jazyk, kterým mluvíme (nebo spíše messengerujeme?). WTF, OMG, LOL…táto, nespojleruj. Lajk jako popis kvality či krásy. A přitom krok z bludné spirály je tak jednoduchý. Stačí vzít do ruky knihu a očima začít dobrodružnou cestu mezi řádky. Rozhlédněte se po svém domově. Máte doma ještě nějakou knihu? Věřím, že ano. Vezměte jí do ruky a listujte, čtěte. Domnívám se, že právě četba je tím nenápadným avšak účinným lékem, na (nejen) jazykovou „ubohost“ současného stavu věcí. Zkuste to, myslím, že to má smysl. A knihovna Vás může na této cestě doprovázet, má totiž ve svých fondech více než 40 tisíc dokumentů a ty, které nevlastní, Vám jsou schopni knihovníci v řádu několika dnů vypůjčit v jiných knihovnách.

Tolik o čtení jako činnosti.

Avšak knihovna není pouze knihy a čtení. Jistě víte, pořádá také řadu kulturních a vzdělávacích pořadů. Za všechny zářijové, tedy ty, které nás čekají, mi dovolte vyzdvihnout a pozvat Vás v prvé řadě na letošní Noc literatury. Ta se odehraje tradičně na třech místech v Rožnově a představí zájemcům tři novinky z evropské literatury, které vyšly v českých překladech. Ve středu 21. září z nich budou od 18 hodin Ctib, Lucie Maléřová a Honza Petružela předčítat v prostorech Spoláku, barevny bývalé Loany a ve Stage garden galerie Crears. Jeden zářijový podvečer, tři místa, tři předčítající, tři knihy.

V řadě druhé se v neděli 25. září můžete vypravit na Pašerácké stezky, tedy na výlet s knihovníky za poznáváním blízkých či vzdálených míst, jejich historií a zajímavostmi. Letos se autobus vypravený knihovnou rozjede do nedaleké Zašové, kde máte možnost se s rodákem a předsedou spolku Matice Zašovské Josefem Krůpou projít po pamětihodnostech obce nedaleké a vyslechnout z povolaných úst i historky, které se do knih a pramenů častokráte nedostanou. Kostel, klášter, Stračka a třebas i něco jiného, nečekaného.

Více informací získáte v knihovně samotné. Stačí prostě vzít za kliku dveří ve Spoláku, kde knihovna v tomto čase sídlí.

Psáno pro Spektrum Rožnovska

                                                                                                              Pavel Zajíc

Poslední aktualizace: 1. 9. 2022

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!