Do knihovny pro knihy, klid a duševní zdraví

Spolu s žáky a učiteli všech škol se během září naplno rozjela i knihovna. Prázdninový režim střídá nabitý program, který v říjnu začne týdnem knihoven. Pokud u nás máte na účtu jakékoliv pohledávky a svítí na vás červená čísla s nedoplatky – během týdne knihoven vám bude vše prominuto a smazáno, pro všechny dlužníky totiž platí Čtenářská amnestie. Letos se do projektu týdne knihoven zapojila i Wikipedie – nově tedy najdete odkaz na naši knihovnu na největší online encyklopedii. Kromě Wikipedie jsme aktivní i na facebooku, kde pro vás neustále doplňujeme novinky. A že jich je, pomalu se nám nevejdou ani do regálů. Takže nás sledujte, sdílejte, lajkujte a buďte v obraze, ať jste první, kdo si pro novinky může přijít.

Jsme také rádi, že i letos v knihovně probíhají Dny pro duševní zdraví, které pořádá Iskérka. Zahájili jsme je společně na začátku září vernisáží fotografií Pepy Bosáka – Život v Kyrgyzstánu. Výstava potrvá až do konce října, pokud máte tedy chuť zažít Kyrgyzstán „na vlastní oči“, věřte, že fotografie vám prozradí o této zemi více, než čekáte, a určitě vás pohladí po duši. Iskérka připravila i řadu dalších besed, které jsou otevřené každému, kdo stojí o zajímavá setkání a podněty. Nenechte si ujít besedu na téma Význam rituálů v současné době, nebo třeba nahlédněte do tématu duševního zdraví prostřednictvím „terapie nanečisto“, kterou vás provede Mgr. Matěj Grunt. Dozvíte se, k čemu terapie slouží – i když to mnohdy vypadá složitě, není tomu tak. Terapeut může být dobrým průvodcem, pokud se ocitnete v těžké životní situaci, chcete více porozumět sami sobě nebo řešíte vztahové problémy.

Do týdnů duševního zdraví skvěle zapadá i vystoupení a beseda se slammerem a terapeutem v jedné osobě Jiřím Juráněm. Slampoetry je žánrem na pomezí divadla a poezie a Jiří Juráň v ní rozhodně není nováčkem. Je několikanásobným finalistou a vicemistrem ve Slam poetry v ČR. „Slamová terapie“ začne 3. října v 17:00 v podkroví knihovny, nenechte si ujít tento jedinečný zážitek.

Petr Stančík, držitel Magnesii Litery (2015) bude dalším hostem, který představí svou tvorbu jak dospělým, tak dětem. Stančík, který do roku 2006 tvořil pod pseudonymem Petr Odillo Stradický – Stanczyk ze Strdic, představí poslední ze svých detektivních románů Nulorožec  8. října v 17:30 v podkroví knihovny. Humor a fantazie, to dospělí čtenáři oceňují na jeho knihách nejvíce. Co ocení děti na besedě věnované Stančíkově literatuře pro nejmenší, to zjistíme na druhý den 9. října, kdy se s autorem setkají žáci vybraných škol.

Děti se v říjnu mohou zapojit také do celostátního hodnocení kvality knihoven. Jak? Jednoduše, vyplní vysvědčení pro dětské oddělení naší knihovny a doručí jej k rukám knihovnic. V předešlém ročníku se nám dařilo výborně – obsadili jsme 5. příčku z 23 knihoven v naší kategorii. Zájem dětí o knihovnu nás velmi těší, proto doufáme, že se nám letos podaří dosáhnout stejného, snad i lepšího výsledku. Tak nám držte pěsti. A pokud nám chcete napsat i vy, jak se vám u nás v knihovně líbí, můžete nám nechat vzkaz buď na emailové adrese: knihovna@knir.cz, nově také online na našich stránkách, nebo na facebookovém profilu knihovny.

Sabina Panáčková

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 26. 9. 2019

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!