Dohánět čas, nabízet poučení a hledat cesty

2. 10. 2020
Pro dospělé

Psát o programu knihovny a jejích službách v době, kdy se pomalu opět společnost a kulturní instituce chystají na nová vládní opatření související s epidemiologickou situací, je velmi těžké a je možné, že slova napsaná teď v tuto chvíli, nebudou již zítra platit. Nicméně se o to pokusím a věřím, že mi to čtenáři případně prominou.

 

Co tedy knihovna chystá v říjnu pro své uživatele. Zejména bych chtěl zdůraznit, že celoročně nabízíme řadu knih a jiných dokumentů k vypůjčení. Je to stále hlavní náplní knihovny a věřím, že nabídka našich titulů je lákavá, ať už hledáte zábavu, napětí, relax či poučení. Za roční registrační poplatek ve výši 180 korun pro dospělého čtenáře a 90 korun pro děti, studenty a seniory se Vám otevře přístup k řadě dokumentů jejichž jednotlivá pořizovací cena daleko převyšuje výši registračního poplatku. Nelze napsat nic jiného než: vyzkoušejte na vlastní kůži.

 

V průběhu druhé poloviny září probíhá pasování loňských prvňáčků na čtenáře, které jindy tradičně probíhá v červnu. Z důvodu plošného uzavření škol však nemohlo proběhnout. Knihovnice dětského oddělení při pasování sehrávají krátké divadelní představení O písmenkové chaloupce, kdy Jeníček s Mařenkou nuceně nemohli chodit do školy a tak se nenaučili číst. Pasované děti pak Jeníčkovi s Mařenkou pomáhají se čtením a ježibaba nakonec děti pasuje na čtenáře. Aktuální, protože je důležité si uvědomit, že zavření škol a nenaučení se určitým dovednostem, může být velmi problematické do dalšího života.

 

V říjnu se chystáme na Týden knihoven, který tradičně probíhá v prvním říjnovém týdnu. Letos tedy od 5. do 10. října. V tomto týdnu vyhlašuje knihovna Čtenářskou amnestii, kdy zapomnětlivým čtenářům promineme sankční poplatky za upomínky, v případě že upomínané dokumenty vrátí.

 

Ve středu 7. října pak připravujeme Noc literatury ( akce zrušena), která již tradičně přináší překladovou literaturu do míst, která si obvykle se čtením nespojujeme. Při letošní noci můžete navštívit Willu Rosenaw, kde bude Zbyněk Tvarůžek číst z knihy Andruse Kivirähka Muž, který rozuměl hadí řeči. Dále pak můžete putovat do Stage GardenGalerie Crears, kde bude Lukáš Španihel předčítat z knihy Antonia Muñoze Moliny Polský jezdec.  A posledním místem, kam můžete zavítat je Brillovka. Zde bude Ctib číst ukázku z knihy Kevina Barryho U nás v Bohane. Akce tradičně začíná na všech místech v 18:00. Dále je pak možné se přesunout do dalšího čtecího místa, začátky dalších čtení jsou v 19:00 a ve 20:00.

 

Kdo má rád Listování, případně jej ještě nezkusil, může hned následující den, tedy ve čtvrtek 8. října od 18:30 v podkroví knihovny, navštívit představení Lukáše Hejlíka s názvem Bitevní pole, který v hodinovém přeletu s diváky prosviští knihou belgického spisovatele Jerôma Colina. Jak už jsme u Listování zvyklí, můžeme se těšit nejen na skvělý přednes textu, ale také divadelní zážitek. A pokud je vám 40 a navíc máte doma puberťáka, budete se bavit a rezonovat zároveň.

 

Všechny akce v knihovně jsou na sezení, doufáme tedy, že proběhnou. A samozřejmě: roušky s sebou.

 

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Pavel Zajíc

Poslední aktualizace: 2. 10. 2020

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!