Haló? Knihovna jako hot lajn plný inspirací

1. 10. 2021
Pro dospělé

Na začátku října vyhlašuje městská knihovna, ve spolupráci s dalšími knihovnami zlínského kraje, nový ročník literární soutěže O poklad strýca Juráša. Své literární, básnické či komiksové práce do ní mohou zasílat žáci základních škol od 6 do 15 let. U literárních soutěží je vždy důležité téma, které autoři mají uchopit. To letošní mi přijde velmi zajímavé a inspirativní.  Zní: Aby se do života vrátila radost. Myslím, že je nadmíru aktuální právě v době volebních slibů, post-covidové kocoviny s ne/jistou vidinou na změnu k lepšímu, názorově rozdělené společnosti, vizualizovaných vztahů na dálku a řady dalších „výdobytků“ současnosti. Bude pak zajímavé číst si dětské literární ztvárnění tématu, které u mne samotného vyvolává směsici pocitů od nostalgie, přes radostnou euforii, po zoufalé naštvání. My v knihovně se těšíme a budeme rádi, že informaci o této soutěži a jejím tématu posunete dále ke svým dětem. Uzávěrka je v pátek 3. prosince a podrobnější informace o zadání naleznete na stránkách knihovny.

Dovolte mi se malinko poohlédnout za nejvýraznější aktivitou knihovny, kterou byly na přelomu srpna a září Večerníčky na kamenech. Nejprve vzpomeňme počasí. V pondělí upíráme zrak k radarům a celotýdenní předpověď je velmi nelichotivá. Proto pro první tři dny „večerníčků“ volíme konání akce v zahradním altánu Brasserie Avion. Je překvapivé, že vyloženě škaredé počasí, déšť a sychravo neodradilo děti a rodiče od návštěvy předčítání a divadelních představení. Vždy se sešlo na padesát posluchačů a diváků, pro které zahrála pohádku divadla v tomto pořadí: Navětvi s pohádkou O brémských muzikantech, Studio KK s pohádkou O sněhurce a Divadlo strom s pohádkou Hrnečku vař! Ve čtvrtek už počasí dovolilo přesunout se s „večerníčky“ na tradiční místo určení, tedy na kameny za knihovnu. Tam ve čtvrtek vystoupilo Divadélko pro školy z Hradce Králové s Africkou pohádkou. To již počasí přilákalo bezmála dvě stovky diváků. No a poslední, páteční večerníček? To bylo s nadsázkou vyprodáno. Možná také proto, že divadla bylo toho dne méně (sami knihovníci si připravili dramatizované čtení z knihy O pavoučkovi Čendovi) a hlavním tahákem byl koncert kapely Bombarďák. A kolik bylo těch pátečních diváků? Snad tři stovky a věřte, že to nečekal nikdo z nás. Resumé? Koncept „večerníčků“ stále funguje, má své již tradiční místo v kulturním programu knihovny a dovolím si říci, že i v kulturním programu města. Pouze počasí je nevyzpytatelné, zvláště na přelomu srpna a září. Nicméně stojí za to připomenout, že v tomto termínu se Večerníčky na kamenech konaly již podruhé z důvodu „covidových“.

Inspirace a hot lajn z titulku? Jak to s právě přečteným souvisí? Knihovna je otevřena pro čtenáře 6 dní v týdnu, navíc s možností elektronické výpůjčky e-knih 24/7. Což je zajisté dost hot. A inspirace? Tu lze načerpat z toho moře informací, které ve svých fondech knihovna má.

                Tak se nestyďte a přijďte přivonět. Těšíme se na lidi.

                                                                                                                             Pavel Zajíc
Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 1. 10. 2021

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!