Je o čem číst? – Hradisko a vážná hudba

Je o čem číst? – Hradisko a vážná hudba

 

Hradisko. Všem obyvatelům Rožnova se vybaví kopec a na něm zbytky hradu Rožnov, nicméně mnohem méně lidí si s tímto slovem spojí i zemědělský statek rozkládající se na úpatí. A právě na počátku dubna spatří světlo světa další, v pořadí již pětadvacátý, svazek z edice Milé tisky, který pod názvem Historie školního statku Hradisko připravila k vydání městská knihovna.

Svazek čítající 35 stran textu v redakci Marcely Slížkové připravili členové skupiny Město v mé paměti a autory jednotlivých kapitol jsou Bohuslav Maleňák, který ve svém textu nazvaném Dětství na Hradisku podává svědectví o tom, jak se na statku Hradisko žilo v první polovině dvacátého století, navíc očima mladého kluka. Manželé Michal a Svatava Slovákovi v kapitole Školní statek Hradisko  vypravují příběh Hradiska z pohledu pedagogů zemědělské školy. Jejich text obsahuje řadu velmi zajímavých faktografických informací o tom, jak se na statku hospodařilo, jaké bylo jeho postavení v rámci praktické výuky, ale je zde také prostor pro osobní výpovědi. Pan Svatopluk Bajer je autorem kapitoly Praxe studentů zemědělské školy na Hradisku, která se od předchozích liší úhlem pohledu, je psán očima studenta – vykonavatele praxe. Opět je zde řada zajímavých informací, které mohou současníkům přiblížit tento fenomén, který přestože ukryt za kopcem, byl a doposud je součástí života města. Krátkým úvodem obohatil výše zmiňované kapitoly také Richard Sobotka. Všem autorům patří velké poděkování, přispěli dalším dílkem do mozaiky vzpomínek na rožnovské fenomény.

Tak jako všechny svazky edice Milé tisky bude i svazek Historie školního statku Hradisko dostupný online na webových stránkách městské knihovny (www.knir.cz) případně v malém nákladu i přímo v knihovně.

Z programu knihovny mi dovolte Vás upozornit na besedu, která bude od pondělí 12. dubna dostupná na youtube kanále knihovny. V ní si budeme povídat s autorem připravovaného a v blízké době také vydaného nového svazku edice Rožnovské malé tisky Lukášem Perutkou. Ten nese název Měsíční svit v ponuré noci života s podtitulem Příběhy rožnovské vážné hudby. Řeč tedy bude o tématu, které dosud leželo stranou a zůstávalo nezmapováno. Myslím, že tento titul z ediční řady, kterou již mnoho let vydává město Rožnov, zaujme nejednoho čtenáře, ať už milovníka hudby či historie.

V době virové je určitě dobré dbát na duševní hygienu a četba knih může být jedním ze způsobů, jak jí dosáhnout. Třebas i tyto dva výše zmiňované příspěvky pomohou. Zůstávejte ve zdraví.

 

                                                                                                                                                                            Pavel Zajíc

Poslední aktualizace: 31. 3. 2021

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!