Kdo se v ní schová, když je prázdninová?

Rozprostírá se před námi moře prázdnin. Samozřejmě to moře je, nazíráme-li na prázdniny optikou malých dětí. V kontrastu proti tomu stojí optika pracujícího čtyřicátníka, který si již nyní sestavuje program na září a prázdniny skoro nepostřehne. Úkolem veřejné knihovny (obecně) v tomto období je, aby u dětí a školáků pomohla překlenout toto moře volného času nabídkou kvalitní četby a naopak, aby u těch upracovaných dospělých dokázala odvést myšlenky od náročných pracovních úkolů k relaxaci prostřednictvím četby.

A co k četbě nabízíme? V prvním pololetí 2019 knihovna do svých fondů nakoupila celkem 945 monografií, z nichž je 653 knih určeno dospělým a 292 dětem. Pokud by Vás zajímalo další podrobnější dělení, tak vězte, že v těchto počtech evidujeme 481 knih tzv. beletrie pro dospělé, 172 knih naučných, 76 naučných knih pro děti a 216 knih tzv. beletrie pro děti a mládež. Skladba nákupu fondu kopíruje procentuelní rozvrstvení našich registrovaných uživatelů, tzn. cca 70% tvoří dospělí uživatelé a senioři a cca 30% tvoří děti a mládež. Vím, že čísla až tak moc nikoho nenadchnou a lidé se spíše ztotožní s konkrétními tituly, proto nadhazuji následující přírůstky:Tiché roky (A. Mornštajnová), thriller Kaštánek (S. Sveistrup), román Teorie podivnosti (P. Horáková), detektivku Smrtící tajnosti (R. Bryndza). Dětem jsou určeny knihy: Gerda, příběh velryby (A. Macho), komiksová série Amulet (K. Kibuishi) nebo román z prostředí tělesně hendikepovaných www.bez-bot.cz (I. Březinová).

V čítárně aktuálně potom můžete narazit na 92 titulů periodik a 7 deníků. K tomu bylo v pololetí nakoupeno 102 zvukových dokumentů z nichž je 70 audioknih a 32 hudebních CD. Mezi audioknihami naleznete k vypůjčení například humoristickou Dovolenou s moderním fotrem (D. Landsman), lynchovské sci-fi Anihilace (J. VanderMeer) či reportážně faktografické Dobývání vesmíru ve zprávách a reportážích Československého rozhlasu v letech 1957-1989.

Tolik tedy z výčtu dokumentů. Třebas se některý z nich drápkem zachytil ve Vaší paměti a Vy si pro něj přijdete. Nebo můžete vyzkoušet online katalog, na stránkách www.knir.cz, který obsahuje záznamy o veškerých dokumentech dostupných v rožnovské knihovně.

Výčtem dokumentů některých dokumentů jsem chtěl konkretizovat nabídku, která na čtenáře čeká v regálech knihovny, nicméně jsou tu i tradiční prázdninové aktivity. Mezi ně patří samozřejmě prázdninové vycházky pamětí města se seniory ze skupiny Město v mé paměti. Jsou připraveny čtyři a pro letošní rok jsme změnili/posunuli jejich začátek na 18 hodinu tak, aby byly dostupné i lidem, kteří chtějí celý den strávit u vody.

Také stojí za připomenutí tradiční obroční beseda s názvem Regionální a národopisná literatura, kterou ve spolupráci s VMP pořádá městská knihovna v rámci Rožnovských slavností. V knihovně VMP budou ve čtvrtek 4. července od 16 hodin připomenuty nové přírůstky za předchozí dva roky regionální a národopisné literatury obou knihoven (představí je paní Anna Borová a Pavel Zajíc) a spisovatel a publicista Richard Sobotka připomene některou z významných regionálních osobností.

Knihy,  mluvené slovo, besedy. K moři (slanému) či k moři (minut). Je to na Vás, ostatně jako vždy.

Poslední aktualizace: 1. 7. 2019

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!