Když autobus staví na zastávce Knihovna

S pohledem upřeným na nebe přemýšlel o hořkých věcech. Myslel na včerejší krupobití, kdy se šoural k domovu závějemi zvolna tajícího ledu a pozoroval kouřící park. Vše jako na divadle, dějství střídá dějství. Nejprve upocené odpoledne, pak husí chlad. Jepičí život pravidel. Skutečnost.

Co se skrývá za zdmi knihovny v červnu? Nejprve mi dovolte Vás upozornit, že tradiční červnové Večerníčky na kamenech, které byly plánovány v týdnu od 7. – 11. června, se přesouvají na poslední srpnovo-zářijový týden, tak jako v loňském roce. Důvody jsou nasnadě. Za stávajících podmínek a restriktivních epidemiologických opatření, by tato tradiční akce na podporu čtenářství  ztratila na své atraktivitě. Věříme, že v srpnu se situace narovná a Večerníčky proběhnou bez větších problémů. Těšte se na ně, tak jako my.

Z již uveřejněných online aktivit knihovny na youtube kanálu knihovny, které jsou dostupné kterémukoliv zájemci mi dovolte Vás upozornit na následující rozhovory: Obsahově zajímavý rozhovor s cestovatelem Jiřím Kalátem o důvěryhodnosti médií, zvláště pak v kontextu současné blízkovýchodní krize. Je zajímavé, že rozhovor byl natočen krátce předtím, než dopadly první palestinské rakety na izraelské území.

Druhým je rozhovor s Tomášem Grossem z NMVP se věnuje ikonickým stavbám Pusteven – Maměnce a Libušínu, zvláště pak rekonstrukci Libušína, který byl v loňském roce opět zpřístupněn veřejnosti v plné kráse.

V červnu je naplánováno natáčení rozhovoru Vojtěcha Bajera s Radkem Bryolem pod názvem Dřevo, hlína a stavby na Valašsku. Povídání  bude o tom, že není tak úplně pravda, že dřevo jako stavební materiál bylo dříve typické pro horské prostředí a hliněné stavby pro nížiny.

Nový Milý tisk, který nese název Stále živá legenda zápasníků Frištenských, spatřil světlo světa 15. května. Richard Sobotka v něm v rámci rozhovoru s Františkem “Frankem” Frištenským poodhaluje příběh rodinné větve Frištenských, která je spojena s Rožnovem. V útlém objemem, v zajímavém obsahem, chtělo by se napsat, nicméně, posoudit může opět kdokoliv. Text je umístěn na webových stránkách knihovny v sekci Publikační činnost a je v edici Milé tisky v pořadí šestadvacátý.

Provoz knihovny se postupně vrací k úplnému normálu, nicméně v rovině besed a vzdělávacích akcí zůstáváme nadále v online prostředí. Od 18. května je již umožněna také návštěva studovny k prezenčnímu studiu dokumentů, platí pouze omezení maximálního počtu uživatelů v knihovně, který je stanoven na 15. Lze také využít služby veřejného internetu za dodržení stejných podmínek. Budeme se rozhodně těšit na Vaši návštěvu, stále nakupujeme a zpracováváme nové knihy a další dokumenty. Drapněte doma tašku, průkazku do knihovny a dojděte si pro čtivo. A ještě jedna novinka, od půlky května lze i v knihovně platit kartou.

Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 28. 5. 2021

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!