Knihovna i přes srpen nabídnouti má co všem

28. 7. 2022
Pro dospělé

Každé mé psaní pro Spektrum je vlastně pokračováním psaní předchozího. Jakási Neverending story of Pavel Zajíc´s writing. Má to své čtenáře? Věřím, že ano. Tak tedy co knihovna a srpen?

V průběhu celých prázdnin participuje knihovna na projektu pro dětské čtenáře, který má název Pročtené léto. Jeho hlavním organizátorem projekt Mravenčí chůva, za kterým lze hledat propagátorky literatury a čtení pro děti J. Zemanovou  a M. Podvalovou. Projekt je založen hlavně na doporučování tematických okruhů knih pro děti s týdenní periodicitou. Připraveno je tedy 9 okruhů knih (např. O tmě, O městě a městečku, O vytrvalosti, O noční obloze…), na které navazují tipy na aktivity, audioknihy i hudební alba. Myslím si, že to je skvělý nápad pro děti, jak se o prázdninách nenudit a pro rodiče, jak smysluplně naplnit volný čas svých dětí a také svůj, neboť čtení ve dvojici má také něco do sebe. Více informací získáte buď v knihovně, přímo na webu mravencichuva.cz.

V červenci byly připraveny dvě letní čítárny a stejně tak je tomu i v srpnu. Takže puntíky v kalendáři si udělejte na středu 15. srpna od 15:00 (dobře se pamatuje “patnáctého v patnáct”). To proběhne Muzikočítárna s Evou Ludvík Kudrnovou a těšit se můžete na vyluzování nejrůznějších tónů a zvuků, samozřejmě v návaznosti na čtení a literaturu. A za čtrnáct dní poté, tedy 24. srpna zase od patnácti, je připravena Mezinárodní plyšáková čítárna. Tedy, vezměte svého oblíbeného plyšového mazlíčka a vyvenčete jej. Čekají na nás blízká setkání plyšových druhů, a když bude dobrá konstelace, třebas se povede sehrát i nějaká plyšáková dramatická scénka. Tolik pro děti.

Pro dospělé (nejenom) jsou připraveny dvě procházky pamětí města. Tou první je ve čtvrtek 11. srpna od 16.00 procházka Tylovicemi s průvodcem Janem Surým. Druhou procházkou je pak premiéra procházky po Uhliscích s paní Helenou Poláškovou. Ta se odehraje ve čtvrtek 25. srpna a výjimečně je sraz na autobusovém nádraží v 15:20 (nebo 15:35 na autobusové zastávce Kramolišov). Pokud vás zajímá historie a místopis města Rožnova, myslím, že byste si tyto procházky neměli nechat ujít, ale je to samozřejmě na vás.

Toto je psáno v půli července pro čtenáře srpnového. Chci tím říci, že žít trochu dopředu je hořkým údělem všech promotérů a plánovačů, kteří si pak už nedokážou pořádně vychutnat realitu okamžiku přítomného, nastalého. A takovéto chvíle pravidelně zažívám při psaní řádků pro Spektrum. Dívám se do budoucnosti (sice nijak vzdálené, ale přesto) a snažím se nalákat na aktivity pořádané knihovnou, predikovat s jakým ohlasem se setkají a projektuji se do případných návštěvníků. Bude to fungovat, či nebude? Otázka takřka hamletovská. Stejně tak je tomu s formou tohoto psaní. Má být pouze stroze informativní, či naopak má přinášet přesahy? Rozhodl jsem se psát někde mezi, tak, abych uspokojil oba tábory čtenářů. Zda se mi to podařilo, posuďte sami.

Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

 

 

Poslední aktualizace: 28. 7. 2022

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!