Knihovna: vesmír mezi řádky, slovy, obrazy

26. 11. 2021
Pro dospělé

Blíží se konec roku 2021. A přestože provoz nejenom Vaší knihovny, ale vůbec celé společnosti, byl poznamenán virovými opatřeními a nařízeními, myslím si, že se knihovna ze života lidí ve městě nevytratila. Jen jsme to měli všichni jaksi těžší. No a přestože se, jako vracející se bumerang, opět situace komplikuje, připravila knihovna i v prosinci několik besed, které určitě stojí za pozornost a návštěvu.

Ve čtvrtek 9. prosince od 16 hodin přijďte do podkroví městské knihovny na přednášku historika a iberoamerikanisty Lukáše Perutky, který představí veřejnosti na sklonku října vydanou publikaci z edice Rožnovské malé tisky – Měsíční svit v ponuré noci života. Publikace sleduje vývoj na poli vážné hudby v Rožnově od 1. poloviny 19. století do současnosti a je vlastně první oficiální studií zabývající historií tohoto fenoménu v Rožnově. Přednáška nebude jen reprízou pořadu, který jsme s knihovnou umístili do virtuálního prostoru v letošním dubnu. Hostem pořadu bude navíc paní Jiřina Liebermannová, která je vlastně jakousi iniciátorkou vzniku této publikace. Paní Liebermannová společně se Zdeňkem Šimůnkem a pěveckým sborem Rosénka připravili k provedení jednu z rožnovských vánočních písní a v adventním čase to bude víc než příhodné.

O týden později, ve středu 15. prosince od 17.30, připravila knihovna přednášku rodinného a vztahového terapeuta Marka Ščotky s názvem Životní energie a jak s ní pracovat. V době poznamenané ponurou náladou, v období předvánočního shonu by informace o tom, kde vzít, čerpat a jak zacházet se svou životní energií mohla být pro řadu lidí inspirující. Marek Ščotka je také masérem, zabývá se psychosomatikou a etikoterapií. Lektoruje. Tvrdí, že existují jednoduchá řešení.  Pokud Vám to okolnosti dovolí, přijďte naslouchat a přesvědčit se, zda tomu tak je. A životní energii potřebuje každý jeden z nás, bez ní by byl svět jen krajinou stínů.

V podkroví a na chodbách knihovny bude v průběhu prosince a ledna instalována výstava abstraktních maleb mladé výtvarnice Barbory Cabákové. Barbora Cabáková je absolventkou Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové v Praze obor malba a přidružené techniky. Pochází z Hutiska a její tvorba je obrazem vlastních pocitů a vnímání, které ovlivňuje okolní příroda ať už ta beskydská, nebo třebas skotská. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 2. prosince od 17.30 v podkroví knihovny a doprovodný program připravili žáci dramatického oboru ZUŠ pod vedením Lucie Maléřové. Abstraktní malba nemusí vyhovovat každému, ale vždy je u ní prostor vidět věci, které druhý člověk nevidí, či na ně pohlíží jinak.

Knihovna obsahuje tisíce knih, které jsou Vám k dispozici. V nich je obsaženo nekonečné množství příběhů, myšlenek, názorů, citů a kdo ví čeho všeho. Je to jako vesmír, kterého jsme součástí. Nikde nezačíná a nikde nekončí. Prostě je. Je na každém z nás, zda jej navštívíme, budeme mu naslouchat, či jej jen vezmeme na vědomí. Bude tu s námi, či bez nás.

Proto budeme moc rádi, když knihovně, tomu vesmíru lidských myšlenek, zachováte přízeň i v následujícím roce. My Vám na oplátku slibujeme, že se budeme nadále snažit být pro Vaši životní cestu inspirací. Zůstávejte ve zdraví.

Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 26. 11. 2021

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!