Knihy, lidi, stroje, knihy, lidi, stroje…

30. 1. 2024
Pro dospělé

Nová knihovna v novém roce. V podstatě se dá říci, že se nezastavujeme. Vyhodnocujeme statistické ukazatele knihovny za loňský rok. Ty se jeví následovně.

Městská knihovna eviduje 3263 registrovaných čtenářů za rok 2023, z toho je 1124 dětí do 15 let věku. Oproti předešlému roku to je o 501 registrovaných čtenářů více, u dětí do 15 let to je o 228 registrovaných čtenářů více. To je v celkovém počtu čtenářů nárůst o 18,1%, u dětí do 15 let je nárůst o 25,4%.

Tato čísla jen potvrzují predikovaný výsledek rekonstrukce a modernizace knihovny. Potvrzuje se obecný jev, že lidé neztrácejí zájem o instituce spojené s volnočasovou kulturou a vzděláváním, zvláště pak v případě, kdy tyto naslouchají jejich potřebám.

Je však také důležité zmínit, že knihovna byla po dobu stěhování, finálních stavebních úprav a příprav na spuštění provozu na 3 a půl měsíce úplně uzavřena. Toto se pak nutně projevuje na sníženém počtu fyzických návštěvníků knihovny, kterých evidujeme 36 588 oproti 57 881 v roce 2022. Nicméně reálná čísla celoročního využití knihovny budeme mít k dispozici na konci roku 2024 a jsem na ně sám zvědav.

V pohledu před sebe nás čekají v roce 2024 tyto nové aktivity knihovny. V únoru se v programu knihovny objevuje nově Výtvarná a šicí dílna, která však není určena dětem, ale naopak dospělým. V pondělí 12. února od 16 hodin se můžete seznámit v technikou pedigu a za jejího použití si vyrobit jednoduché dekorace. V dalším sledu budou pokračovat odpoledne se šicími stroji a kdo ví, kterým směrem se tato dílna bude ubírat. Záleží to zejména na zájmu návštěvníků, proto jste-li to právě vy, přijďte.

V průběhu jara by se také měl rozběhnout klub robotických hraček, jejich programování a virtuální reality pro děti a mládež. V tuto chvíli čekáme na míru finanční podpory od ministerstva kultury, proto rozsah činnosti klubu není zatím pevně definován. Budeme se těšit, zda zájem ze strany dětí bude takový, jaký v tuto chvíli o pravidelné čtvrteční Deskohraní.

V nabídce služeb knihovny by se měla také v průběhu roku 2024 objevit možnost půjčování elektronických audioknih, tedy obdoba „klasických“ e-knih, jen namísto čtení očima bude čtenář číst/poslouchat ušima, například ze svého mobilu. Věřím, že tato novinka si postupně najde své uživatele stejně, jako si je našly e-knihy, kterých se v průměru měsíčně půjčí 80.

A co zajímavého byste měli navštívit z programu knihovny? Tak určitě by to mělo být Listování, které připravilo představení Holčička a cigareta, v němž se čtyřicátník zaměstnaný na magistrátě, dětinsky bouří proti světu plovoucímu v katastrofálně znečištěném vzduchu a zavalovanému všemožnými zákazy a v práci si chodí na záchod potají vykouřit cigaretu. Je přistižen pětiletou holčičkou a tím pro něj začíná pekelná spirála vyšetřování, věznění a marné snahy obhájit se účastí v apokalyptické televizní reality show MartýrSuperStar. V představení hrají Lukáš Hejlík a Petra Bučková. V úterý 20. února v přednáškovém sále knihovny od 17 hodin.

A Valentýn v knihovně? Můžete zabít dvě mouchy jednou ranou. 14.2. od 15 hodin bude Ctib nahlas předčítat v sále knihovny při tradičním Kafíčku. A když budete odcházet, můžete si v rámci Rande naslepo půjčit některou z připravených a zabalených knih. Kdo ví, třebas sbalíte tu „pravou“ a rande vyjde.

Resumé? Přijďte, kdykoliv máme otevřeno, od ledna do prosince!

 

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Pavel Zajíc

Poslední aktualizace: 30. 1. 2024

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!