Letošní léto, zdá se, bude nad jinými čnít

Květen za námi, vprostřed června se chystáme na post-koronavirové prázdniny a kdo může, začíná sčítat ztráty, které mu nucené uzavření přineslo. Je pondělí patnáctého, den uzávěrky červencového čísla Spektra, kdy sobota s nedělí nadělila části Česka bleskové povodně a chtělo by povzdechnout si: Co korona nevzala, uplavalo s vodou. Do mysli se vkrádá smutek.

 

Při pohledu do statistických ukazatelů a jejich porovnání s loňským obdobím čteme následující. V roce 2019 navštívilo knihovnu od 1.1. do 31.5. 21 986 fyzických návštěvníků. V letošním roce to bylo zhruba o 10 202 návštěvníků méně, tj. 11 784. V období od znovuotevření knihovny tj. od 28.4. do 31.5. evidujeme 2807 fyzických návštěvníků. Ve stejném období v roce 2019 jsme evidovali 3671 návštěvníků, což je o 864 méně, v přepočtu se jedná o propad v návštěvnosti o 23,5 %. Knihovna tak kopíruje všeobecný trend, kdy zhruba 1/4 původních návštěvníků a uživatelů služeb stále váhá, zda bude do budoucna využívat služeb institucí podobných knihovně. Věřím, že nakonec potřeba uspokojení čtenářských a informačních potřeb převáží nad nedůvěrou, které pomohla koronavirová informační masáž médií v lidech zahnízdit. Nicméně, je také potřeba pro tyto potenciální uživatele služeb knihovny zdůraznit, že knihovny jsou místy s relativně nízkým nebezpečím pro přenos nákazy. Zároveň je také nutné si připustit možnost, že se k nám již tito lidé nevrátí.

 

Co nabízí knihovna v průběhu prázdnin? Letos se bohužel nedočkáte tradičních vycházek pamětí města. Seniorský tým projektu Město v mé paměti se takto rozhodl na svém červnovém setkání a je to trochu i pochopitelné, vzhledem k jejich vysokému věku a přetrvávající nedůvěře. O to více bychom chtěli upozornit na questy, které mohou zájemci o historii města kdykoliv absolvovat. Podrobné informace jsou dostupné na stránkách knihovny na odkaze https://knir.cz/mesto-v-me-pameti/publikace/. Jedná se o questy: Pamětihodná místa Rožnova, Oběti války a Rožnovská struha. Jediné, co k jejich absolvování potřebujete je vytištěná mapa (tu Vám v knihovně rádi vytiskneme), popřípadě mobilní telefon s připojením k internetu.

 

V červenci jsou připravena dvě středeční odpoledne v podobě letní čítárny. Věříme, že léto bude slunné a teplé, proto v případě, že to tak dopadne i ve dnech 8. a 15. července, můžete si noviny a časopisy číst na kamenech za knihovnou. Vždy od 12 do 17 hodin. Poté bude pro zájemce připravena čtená pohádka a od 17:30-18:30 deskohraní s vybranými deskovými hrami z nabídky knihovny. Čítárna je určena dětem i dospělým, kterým to nevyjde zrovna ten den k vodě či na jiný výlet. Letní čítárna je pro nás premiéra, tak snad někoho zaujme.

 

A ještě dovolte jedno pozvání. Na chodbách knihovny bude v průběhu celých prázdnin ke shlédnutí Valašský komiks Martina Kubíka, který na motivy knihy Petra Odehnala zpracoval do komiksové podoby pohádky a pověsti z Hornolidečska. Knižně komiks vydala Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně a patříte-li k fanouškům tohoto žánru, přijďte si prohlédnout originály kreseb.

 

A nezapomeňte na e-knihy!

 

                                                                                                                                                                            Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 26. 6. 2020

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!