Líbit se i líbat se, každá žena v máji chce

27. 4. 2023
Uncategorized @cs

To asi nebude tak úplně pravda, ale líbilo se mi to jako rým i jako významový odkaz na asociaci máje jako lásky času již od doby K. M. Máchy. Od klasika však přesuňme se ke květnové knihovně. Ta stále sídlí ve Společenském domě, je hojně navštěvována čtenáři – řečeno čísly:  v prvním čtvrtletí letošního roku navštívilo knihovnu 11 252 uživatelů, uspořádala 92 kulturních a vzdělávacích akcí a vypůjčila 46 787 dokumentů.

V programu knihovny jsou zařazeny dvě besedy pro veřejnost. Při té první bude 9. května od 17 hodin na pódiu ve Společenském domě besedovat nad knihou Výroční obyčejová obřadní kultura na Valašsku její autorka, etnoložka, religionistka a kurátorka sbírek NMvP Jana Tichá. V knize, kterou v loňském roce vydalo Národní muzeum v přírodě, se věnuje výročním zvykům, obyčejům a slavnostem celého kalendářního roku prostřednictvím vybraných příkladů z Rožnovska, Valašskomeziříčska a Vsetínska. A je určitě dobré si přijít poslechnout vyprávění o zvycích a obyčejích, o kterých si myslíme, že víme vše, z jiných úst. Protože i po sté vyprávěný příběh může v sobě ukrývat věci a významy, které jsme v devadesáti devíti reprízách nepostřehli.

Druhé pozvání je na středu 17. května od 17 hodin. Přednáška a praktický workshop paní Zdenky Nesvadbové, která se řadu let věnuje arteterapii a automatizované kresbě se jmenuje Terapie malováním, aneb, Jak se můžeme sami sebe harmonizovat. Nezáleží na tom, zda umíte, či neumíte kreslit, nejde zde o výkon, ale o prožitek, který by měl vést k pocitu uvolnění a souladu sebe sama s okolím. Přednáška volně navazuje na přednášku Současné dění z pohledu astrologie a automatické kresby, která proběhla v knihovně v lednu tohoto roku.

Dále jsou připraveny dvě komornější akce. Tou první je odpolední Na kafíčko do čítárny. Ve středu 10. května od 15 hodin přijďte do čítárny ve Spoláku ochutnat kávu z exotického Peru. Nejenže si můžete pochutnat na kávě z knihovnického kávovaru, ale při její konzumaci budete moci poslouchat předčítání z díla slavného peruánského spisovatele, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 2010. Věříme, že se z těchto kávových dýchánků stane milá tradice, která bude nejen seznamovat čtenáře s díly exotických autorů, ale může se rozvinout v debatní odpoledne nad literaturou obecně.

A v tomto kontextu je také připraveno herní odpoledne s deskovými hrami. Konkrétně ve čtvrtek 18. května od 14 hodin se na pódiu odehraje deskohraní pod názvem Rozdej si to se mnou ve hře, aneb, Deskovky nás baví. V historicky prvním odpoledni přijdou ke slovu Activity a železniční hra Trans Europa. A vzhledem ke tomu, že knihovna má ve svých fondech více než 400 společenských her, které si čtenáři mohou zapůjčit, je před námi velké dobrodružství.
Samozřejmě pokud máte malé děti, nezdráhejte se s nimi navštívit sobotní divadelní představení loutkového divadélka Rolo. V květnu jsou v termínech 13. a 27. od deseti hodin dopoledne připraveny dvě pohádky: Jak kašpárek čerty roztočil a premiéra hry Opice skořice. Rostoucí divácká návštěvnost těchto představení nás těší.

Z výše napsaného vyplývá, že knihovna je institucí různorodou a variabilní. Navíc je institucí otevřenou a naslouchající potřebám občanů, tedy i Vaším. Řekněte nám o nich.

Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 27. 4. 2023

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!