Naše knihy se netají, že na vaše oči čekají

Od pondělí 12. dubna je městská knihovna opět otevřena pro své čtenáře. Využít můžete takřka všech tradičních služeb knihovny, vyjma veřejného internetu, studovny, kulturních a vzdělávacích akcí. Tedy po celých 102 dnech, kdy fungovala pouze v režimu výdejního okénka. V průběhu toho období bylo možné si knihy či jiné dokumenty objednat a následně vyzvednout v průběhu standardních otevíracích hodin knihovny.

Přes tento hendikep knihovna v prvním čtvrtletí roku 2021 vykazuje 7 263 fyzických návštěv při nichž bylo realizováno 44 869 výpůjček dokumentů. To jsou docela zajímavá čísla, vezmete-li v úvahu skutečnost, že všechny tyto dokumenty musely být knihovníky pro čtenáře vyhledány, přichystány a u výdejových dveří předány. V porovnání s půjčováním dokumentů prostřednictvím volného výběru dokumentů realizovaného samotným čtenářem se jedná o způsob pracnější a časově náročnější.

Avšak městská knihovna nejsou jen dokumenty k vypůjčení, ale také aktivity mimo tyto klasické mantinely. V pondělí 6. dubna byla pro děti a jejich rodiče připravena soutěž v okolí knihovny s názvem Velikonoční knihovna. Přestože počasí velikonoční rozhodně nebylo a ještě ráno pokrývala okolí knihovny souvislá sněhová pokrývka, bezmála 50 dětí a rodičů se v průběhu odpoledne zastavilo, aby procvičili své mozkové závity prostřednictvím pohádkových kvízových otázek. Bylo to velmi potěšující zjištění, že rodiče ani děti cestu do knihovny nezapomněli.

V průběhu měsíce května jsou připraveny tři video rozhovory z knihovny. V prvním si budeme se spisovatelem, novinářem a cestovatelem Jiřím Kalátem povídat o kritickém pohledu na média a peripetiích při psaní knihy Všichni tady lžou.

V dalším rozhovoru nazvaném Fénix Libušín poodhalí Tomáš Gross, garant objektů Národního muzea v přírodě na Pustevnách, příběh rekonstrukce, historie a souvislosti této, o loňských prázdninách opět zpřístupněné, památky.

Posledním hostem májovým hostem bude Petr Fiala, frontman kapely Mňága a Žďorp, který v rozhovoru s názvem Co mě naučila tato doba poodhalí pozadí virtuálního turné kapely.

Protože ve chvíli, kdy tato slova píši, ještě rozhovory nejsou natočeny, je možné, že se v jejich  rámci dostane i na témata jiná, ale to se nechejte překvapit. Sám se nechám.

Na jiném místě Spektra se dočtete jak dopadlo vyhlášení výsledků okresního kola literární soutěže O poklad strýca Juráša. Za sebe si myslím, že se natáčení a výsledné video velmi povedlo. Posoudit můžete sami na youtube kanále knihovny. Je také potřeba zdůraznit, že veškerá videa z knihovny vznikají svépomocí.

Podtrženo, sečteno. Knihovna žije, nabídka offline pořadů se bude v souvislosti s možným rozvolněním rozšiřovat, nadále zůstáváme aktivní i v online prostředí. A knihy? Jak říká název článku…

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Pavel Zajíc

Poslední aktualizace: 30. 4. 2021

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!