O mravenečníku, anakondě a radosti ze čtení

Mravenečníka při procházce rožnovským parkem potkáte asi sotva, stejně tak asi nenarazíte na volně plazící se anakondu. Na co však narazit můžete, a to nejenom v parku, jsou čtenáři bloudící očima v lesích písmen. Avšak čtenářem se člověk, na rozdíl od vzpomínaného mravenečníka či anakondy nerodí, jím se stává. Mravenečník se prostě narodí a je z něj mravenečník. Nic víc, nic míň. Člověk se však čtenářem stává prostřednictvím učení, ať už ve škole či doma. A stává se tak gramotným, čili nabývá jednu z nejdůležitějších dovedností pro život. Dokáže dekódovat a porozumět psaným sdělením a potažmo pak lépe světu kolem sebe.

Jsme rádi, že knihovna jako čtenářská instituce, mohla (protože to ProtiEpi opatření dovolovala) v průběhu června přivítat do čtenářské obce všechny žáky prvních tříd rožnovských škol a škol v okolních obcích. V rámci tradičního pasování prvňáčků bylo v Rožnově pasováno na čtenáře celkem 149 žáků a 79 žáků okolních obcí. Pasování probíhá v komorním prostředí dětského oddělení knihovny, kde knihovníci v rámci krátkého divadelního představení ověří, zda se všechny děti doopravdy naučily číst. Všichni mladí čtenáři pak obdrží Knížku pro prvňáčka, záložku, průkazku s roční registrací do knihovny a odznak Jsem čtenář. Věříme, že prostředí knihovny a množství knih k půjčení bude děti motivovat k návštěvám knihovny a ke čtení.

V průběhu nastávajících prázdnin pak život v knihovně neustává. Nejenom, že máme otevřeno pro čtenáře, kterým nabízíme k vypůjčení knihy, časopisy, audioknihy, společenské hry, hudební CD anebo i mapy. V rámci doprovodného programu knihovny jsou pak po loňské letní zkušenosti připraveny celkem tři Letní čítárny, jejichž zaměření se jednotlivě liší, ať už je to téma či věkové zacílení.

V letním programu také figurují tradiční (v loňském roce nerealizované) Procházky pamětí města, kde jsme ve spolupráci se seniory tentokráte připravili 4 okruhy: Rožnovská struha, Dolní Paseky (od palírny po Kamenec), Kramolišov a ulice Na Drahách a poslední procházka s názvem Živé příběhy za zahrady mrtvých bude po starém hřbitově Na Prochodné. Šestnáctá hodina odpolední se jeví jako správný letní čas na odpolední poznávání pozapomenutých příběhů a zákoutí Rožnova.

V červenci chystáme i Noc s Andersenem. Ta v knihovně probíhala řadu let tradičně v dubnu, nicméně po dva roky jsme měli se spaním v knihovně a s dětmi utrum. King Covid ovládl whole society, proto volíme letní termín uprostřed týdne – 21. července.

Čili návnada je nahozena, záleží na rybkách (tedy na Vás), zda se chytíte. Nebolí to, nekoušeme. A proč mravenečník a anakonda? Víte, ono lidi na exotiku tak nějak lépe slyší a zbystří pozornost. Čtení jim pak v tom kontrastu připadá velmi všední. “Bodejť, dyť to umí každej”, říkají si. Avšak chyba lávky. Pozorný a vnímavý čtenář nejenom, že umí text přečíst. On mu umí i porozumět a vidět za něj. Vnímá struny souvislostí. Takže na sečtenou zasejc za měsíc.

Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 8. 7. 2021

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!