Od něčeho ždibínek, od jiného hrsti plné

20. 12. 2023
Pro dospělé

PF 2024

Prosincové psaní, za okny sníh, tak tomu má v zimě být. Všichni si říkáme, že by mohl aspoň chvíli vydržet, aby to byla ta správná zima, ale podvědomě (někteří) nebo na plnou pusu dodáváme, že Vánoce budou stejně na blátě jako již několik sezón předtím. Člověk je tvor přizpůsobivý a zvykne si na ledacos. Tedy i na bláto o Vánocích, změnu klimatu nebo rekonstruovanou knihovnu. Prostě, bereme věci takové, jaké jsou.

A jaké jsou věci v knihovně na počátku prosince 2023? Z těch technických mi dovolte zmínit stropní vytápění v přístavbě knihovny. Použití této technologie pro vytápění veřejných budov je, minimálně v rámci Zlínského kraje, vlaštovkou a já mohu konstatovat, že po dlouhých technických problémech při spouštění této technologie, konečně od poloviny listopadu topíme. Čtenáři se tedy nemusejí obávat, že by jim bylo při návštěvě knihovny zima a mohou naplno využívat všech služeb knihovny, které jsou pro ně dostupné.

Občané si mohli v průběhu října a listopadu povšimnout blikajícího nároží Bezručovy ulice. Jev, který vypadal jako kvazi „videomapping“ za pomocí světel veřejného osvětlení před knihovnou, je již minulostí a podařilo jej odstranit správným nastavením soumrakových čidel pro osvětlení knihovny.

Další z technologií, tentokrát knihovnickou, se kterou se potýkáme je tzv. Půjčbox. Jedná se o zařízení, které stojí u zadního vstupu do knihovny a umožňuje čtenářům vyzvednout si objednané dokumenty i mimo otevírací dobu knihovny (svou podstatou se neliší od jiných boxů – alzabox, balíkovna či zásilkovna). Celá věc má háček, protože objednat dokumenty si může pouze čtenář, který má s knihovnou vypořádány všechny finanční pohledávky, což je problémem u celé řady čtenářů, kteří knihovnu nemohli navštívit v době jejího uzavření. Nicméně věřím, že s časovým odstupem se využití Půjčboxu zvýší.  Ten čas příjde, říkám si.

To jsou jen tři drobečky mezi mnoha jinými, které postupně odlaďujeme. A co se k tomu děje dalšího směrem ke čtenářům?

Třebas poslední listopadová sobota byla v knihovně ve znamení tradiční akce s názvem Knihohrátky, které jsou vyvrcholením celoroční dětské čtenářské soutěže Lovci perel. Dětští čtenáři/lovci sbírají po celý rok perličky, které získají poté, co správně zodpoví na otázky z jimi přečtených knih. V letošním roce se do soutěže zapojilo celkem 100 dětí ve věku od 6 do 15 let. Soutěží se v několika věkových kategoriích a letošní absolutní vítězkou se stala Nela Lacková, která přečetla 101 knih a získala stejně tolik perel. Oproti předchozím ročníkům byla situace pro lovce komplikovanější z důvodu několikaměsíčního uzavření knihovny. Nicméně jsme rádi, že se navzdory komplikacím děti do soutěže zapojují. Slavnostního vyhlášení se zúčastnilo cca 30 lovců v doprovodu rodičů. Program slavnostní vyhlášení se sestával dramatizovaného čtení knihovníků, tvořivé dílny pod vedením lektorky Hany Děcké a dobrodružné hledačky v prostorech celé knihovny.

Jednou za 14 dní v sobotu se přednáškový sál knihovny promění v sál divadelní, a knihovna hostí představení loutkového divadla Ro-Lo manželu Winklerových. Nejmladší publikum tak v listopadu a prosinci mohlo shlédnout představení: Veselá čertí pohádka, Princezna Rozmařilka a Opice Skořice.

Z televizní reklamy mi utkvělo, že Vánoce se blíží raketovou rychlostí. V tomto kontextu to nejsou jen Vánoce…a proto…nohu z plynu… a vše(m) dobré…bez rozdílu…jak je psáno.

Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 20. 12. 2023

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!