Pavel Hon – Můj život s fotografií

20. 10. 2020
Pro dospělé Pro seniory

Světlo a stín

Před šestapadesáti lety jsem studoval na katedře OJM všechny tehdy známé aspekty geometrické, vlnové a kvantové optiky. Ale už pětašedesát let – od počátku mého fotografování – mne fascinují každodenní jevy optiky v praxi – hra světla a stínů.

V každém okamžiku mého denního života se opájím hrou barev, světla a stínů, ať už jde o efekty, vyvolané slunečním svitem v mém „doupěti“, v rožnovských ulicích nebo při cestách doma i v cizině.

V inscenacích ostravského divadla jsou tyto efekty dovedeny až do krajnosti, slouží k navození patřičné atmosféry  toho – kterého divadelního žánru a – kusu.

Studoval jsem obrazy velkých malířů, i když mi bylo jasné, že jejich mistrovství se nemohu ani přiblížit a vedl jsem dlouhé debaty s místními Mistry – Františkem Podešvou, Luďkem Majerem a dalšími.

Obdivoval jsem tyto efekty na fotografiích mých přátel a velkých vzorů – Milana Borovičky, Mirka Bílka, dr.Stibora, Josefa Sudka,… A snažil jsem se podobné jevy zachytit na vlastních snímcích (zdaleka ne vždy s úspěchem).

Protože – podobně jako Babička Boženy Němcové – i já musím mít vždycky „něco“(rozuměj fotografický přístroj) v ruce, postupem času se v mém archivu rozrůstá počet fotografií, které se bez souvislostí s námětem vyznačují právě fascinací hry světel, stínů a barev.

Vystavovaný soubor je jen nepatrným dílkem těch pětašedesáti let mého fotografického života. Věřím, že pohled na mé fotografie bude vyvolávat stejné potěšení, jako bylo mé, když jsem je „lovil“.

 

 Můj život s fotografií:

Světlo a stín – tak se jmenuje výstava v MěK Rožnov p.R. – celoživotní fascinace skrze fotografii trvá již 65 roků; od prvních rodinných amatérských fotografií přes profesi k vyjádření  v téměř dokonalé podobě digitálních snímků – to je ve zkratce curriculum vitae P.H.

Poslední aktualizace: 12. 11. 2020

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!