Pohled naopak, aneb, Dobrou noc, děti!

30. 6. 2023
Pro děti Pro dospělé

Knihovna není jen o knihovnících, ale také o lidech, kteří s knihovnou spolupracují. Mohou k tomu přistoupit z různých směrů, třeba sepsaným ohlednutím za letošními Večerníčky, tak jak k tomu přistoupila paní Michaela Hamingerová, které moc děkujeme. Posuďte sami:

“Jediný čas, kdy jsou děti ochotné zhlédnout večerníček, aniž by se obávaly následujícího naléhání rodičů k odchodu do postele, je doba, kdy se konají už tradiční Večerníčky na kamenech, resp. u Spoláku. Pokud jste tedy přemýšleli o odpoledním programu pro své menší ratolesti, rožnovská knihovna tento problém na jeden červnový týden vyřešila za Vás.

A jaké divadelní zážitky na děti čekaly tentokrát?

V pondělí si na své přišly především nejmenší děti. Divadlo KK si pro ně připravilo pohádku O pejskovi a kočičce. Představení na motivy knížky Josefa Čapka, která byla poprvé vydána už v roce 1929, mělo vše, co předškolní děti od divadla očekávají. Roztomilá kočička věčně napomínající rozverného a trochu rozmazleného pejska, plyšoví maňásci a především líbivé písničky.

Úterní představení Emička a Emoušek Divadla Tramtarie začalo jako prázdninový výlet typické rodinky- vtipný a zmatený táta, starostlivá máma a nerozhodná dcera snažící se zavděčit oběma rodičům. Cestou však přijde na to, že emoce, které se objevují v podobě skřítků Emičky a Emouška, nemusí potlačit, ale může je klidně prožít a naučit se s nimi vypořádat. Milá pohádka v podání tří autentických herců přinesla nejen dětem nový pohled na své pocity.

Středa patřila scénickému čtení. Spolek Pierrot si pro děti přichystal pohádku Jana Wericha z knihy Fimfárum O rybářovi a jeho ženě. Hezká ukázka, že i s minimem kulis a bez kostýmů lze z klasického čtení udělat zajímavý zážitek. Nevšední byl pro většinu děti i okamžik, kdy se mohly stát součástí pohádky a dotvářet atmosféru příběhu pomocí pohybu s kulisami.

Nejvíce návštěvníků dorazilo na čtvrteční pohádku Detektiv Emil a králík s velkýma ušima v podání loutkového divadla Buchty a loutky. Děti si užily skvělé propojení loutek a klasického herectví dokreslené různými zvukovými efekty.

Celý večerníčkový týden byl zakončen profesionálním vystoupením herců z pražského Divadla Kampa. Muzikálové představení na motivy knížky české autorky Romi Grey Jmenuji se Orel divákům nenásilnou a vtipnou formou přiblížilo pocity slepice, která se z klecového chovu dostane na svobodu. Spojení pantomimy, tance a zpěvu včetně rapování bylo krásným završením celotýdenního divadelního maratonu.

Nestihli jste letos žádnou z pohádek? Nevadí, příště si je můžete užít už v nově zrekonstruované knihovně na staré adrese. Jen ten název bude potřeba ještě vymyslet. Těšíme se na Vás příští rok s Večerníčky na …?”

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Pavel Zajíc, Michaela Hamingerová
foto: Tereza Šmajclová

Poslední aktualizace: 30. 6. 2023

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!