Projděte se pamětí, která s věkem odletí

30. 8. 2021
Pro dospělé

V průběhu letních prázdnin dýchala knihovna nejen knihami, ale také setkáváními se svými čtenáři a také s kýmkoli, kdo si našel čas a pocítil chuť strávit letní odpoledne jinak. Chtěl bych se v tomto článku ohlédnout za letošními letními čítárnami a prázdninovými procházkami pamětí města. Chcete také? Pokračujte ve čtení.

Tedy procházky. Letos proběhly procházky čtyři – po stopách Struhy, po Dolních Pasekách, ulicí Na Drahách a po starém rožnovském hřbitově. Vždy se setkaly se zájmem veřejnosti, byť se nejednalo o žádné masovky. Avšak podívat se na známá zákoutí města jinýma očima a vyposlechnout si příběhy, které jednomu z nás mohou připadat nicotné a jinému naopak neskutečné, je určitě lákavé. Kde se například dozvíte, že dům, před kterým právě stojíte, prohrál jeho novopečený majitel přes noc v kartách, nebo že se pan Krkoška na sklonku svého života, který prožil  z větší části v Americe, s humorem sobě vlastním, dožadoval po panu Bajerovi flinty a bedny patron, aby  mohl ve věčných lovištích nahánět a střílet bizony? Anebo že ozubené kolo zabudované do zídky zahrady není promyšleným kýčem, nýbrž vzpomínkou na mlýn “Na potokoch”. Vlastně si při tom vyprávění starých lidí člověk uvědomí vlastní smrtelnost a dočasnost veškerého lidského pachtění a může, chce-li, v tom nalézt impulz ke změně pohledu na svět okolo sebe. Pozvolným tempem tak proplouváte ulicí, kterou byste za normálních okolností prošli za dvě minuty či prosvištěli autem za pár vteřin. A tak jako se mění larva v motýla, může se jednou “bourák” proměnit v “bouraného”.  Chtěl bych tak touto poděkovat paní Doubravce Vejmelkové, paní Heleně Poláškové, panu Ivanu Bajerovi a panu Michalu Chumchalovi, že se zhostili role průvodců a vzali nás na cestu pamětí a časem.

A pak tu letní čítárny máme. Tedy měli jsme. Každá jiná. První kreativní. V hlavní roli květináče. Kdo přišel, zdobit mohl. Volný styl. Hlína byla. Kytky též. Takže tvorba a pak trochu toho zahradničení. Pro děti i jejich rodiče. A že jich bylo!

Druhá pak fantasy trochu. A kreativita po kapkách k tomu. Něco kvízů. Masek tvorba. I Středozem se mihla. V masce jednorožce nebo čarodějky teenageři. Hezké vidět úsměvy jejich. Vždyť léto nemusí být nuda!

A do třetice třetí? Ano. To oříšek byl k rozlousknutí. Rozjezd pomalý, však vedro jako lysol bylo. Asi deskové hry, kterým zasvěcena byla, netáhnou. Říkali jsme si. Ale pak se to zlomilo. Přišli děti, rodiče. Knihovníci zahráli divadlo O pavoučkovi Čendovi. Potlesk. Rozjely se hry, až se domů nechtělo!

Protože to byly čítárny, tak ani na jedné nechyběly knihy ani časopisy. Číst se mohlo v křesílcích, hamace nebo v plátěném stanu. Prostě takové letní vydechnutí, kdy šlo se mimo regály. A bylo to znát.

V září, které se před námi/Vámi otevírá, pak neváhejte navštívit některou z přednášek v rámci Týdnů pro duševní zdraví, tradiční lampionový průvod s Broučky či Noc literatury. Přesné termíny a podrobnější informace naleznete v příloze Kam uvnitř Spektra.

 

                                                                                                                                                                            Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 30. 8. 2021

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!