Ruku stiskni, úsměv vtiskni, dokud jsi tu

20. 12. 2022
Pro dospělé Pro seniory

“Čím je čas? Čím? Čimčárára. Čím?” Vrabec poskakující po parapetu. Stopy za ním ve sněhu. A otázka jež fascinuje a stále se vrací. Hlavně ve chvílích, kdy člověk bilancuje. Vyzdvihuje závažné a potlačuje méně významné. A vrabec? Je pro vás závažný pták, či méně významný? Plevelný? I když v jeho čimčarání slyšíte rodící se otázky? Čím?

Město Rožnov přichází po roce s novým knižním přírůstkem v edici Rožnovské malé tisky a tím je svazek jehož autory jsou Doubravka Vejmelková a Daniel Drápala. Knížečka má název Živé příběhy ze zahrady mrtvých a rozvíjí stejnojmennou publikaci, kterou napsala Doubravka Vejmelková a v roce 2018 ji v edici Milé tisky vydala městská knihovna. Oproti svému prvnímu vydání obsahuje text více informací a autorsky jej doplnil historik Daniel Drápala. Jsem moc rád, že k tomuto edičnímu počinu došlo, protože jak se píše v prologu knihy:„Existenci každého lidského společenství provázejí nejen okamžiky zrození, ale i smrt jako neklamná známka fyzického konce jedince. Hřbitovy proto od nepaměti tvoří nedílnou součást našich sídel. Některé jsou dávno zapomenuty, jiné zůstávají opuštěné a jsou i takové, co stále slouží svému účelu. Bez ohledu na jejich podobu a stav však mají něco společné: jsou nositeli paměti. V těchto zahradách mrtvých jsou uloženy nejen tělesné schránky mnoha generací, ale také lidské osudy a příběhy s nimi spojené. Hřbitov je tak pomyslnou knihou o minulosti, do níž se můžeme začíst. Mnohé je sice již dávno zapomenuto, něco se zdá být s odstupem let nejasné a rozmazané, některé příběhy se však navzdory plynoucím létům uchovaly. Vydejme se tedy proti proudu času poznat alespoň střípky z těch minulých událostí, které se kdysi odehrály v údolí Rožnovské Bečvy pod památnou horou Radhošť a které nám starý rožnovský hřbitov na Prochodné může i dnes vyjevit.” Pokud budete mít ve svých novoročních kalendářích volno, nenechte si ujít besedu s paní Doubravkou Vejmelkovou, která se uskuteční v úterý 24. ledna od 17. hodin na pódiu ve Společenském domě.

O den dříve, tedy v pondělí 23. ledna od 15. hodin, budou v sále ZUŠ vyhlášeny výsledky letošního ročníku městského kola literární soutěže O poklad strýca Juráša. Letos se literární soutěže zúčastnilo 94 žáků základních škol, kteří soutěžili v kategoriích poezie, próza a komiks. V tuto chvíli nejsou známi vítězové, neboť v čase (a zas ten čas!), v kterém tento článek píši, teprve bude hodnotící porota zasedat. Avšak co je již v tuto chvíli nad nebe jasnější je fakt, že vítězové postupují do okresního kola, kde se jejich literární práce utkají s těmi nejlepšími v rámci okresu. V hodnotící porotě zasedne emeritní knihovnice dětského oddělení Ilona Kroupová, iberoamerikanista a vysokoškolský pedagog Lukáš Perutka a Jitka Slezáková, která má v současnosti chod dětského oddělení na starosti. Z oceněných prací bude sestaven sborník, který bude široké veřejnosti přístupný na webových stránkách knihovny. Budete se tak moci sami na vlastní oči přesvědčit, jak se dětem podařilo uchopit téma Dobré zprávy. Zvláště pak v době, která je na dobré zprávy skoupá.

Na závěr mi dovolte Vám, kteří jste dočetli až sem, popřát vše dobré ve všech okamžicích roku 2023, který se před námi začíná rozprostírat. Nashledanou i nasečtenou.

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Pavel Zajíc

Poslední aktualizace: 20. 12. 2022

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!