Shodili jsme starý a narostl nám nový Knir

Knir má nový web. Hm, a co? To je toho, no. A vlastně proč? Vždyť ty staré byly dobré. Našel jsem tam, co jsem potřeboval a to mi stačí. Prostě jsem si zvykl. A ty nové? Brr. Nelíbí se mi, navíc tam nenajdu, co potřebuji. A když už, tak tam, kde bych to nečekal.

Ano, přesně tak budou vypadat reakce většiny uživatelů nových webových stránek knihovny, které jsme spustili na konci června. Aspoň si to myslím, soudě dle těch několika mála reakcí, kterých se mi dostalo. Nicméně se pokusím oponovat a popřípadě požádat o shovívavost.

Práce na nové kostře a designu stránek započaly někdy vloni na konci léta, kdy jsme oslovili vybranou firmu, s jejíž pomocí jsme chtěli stránky vytvořit a následně jsme je také vytvořili. Samozřejmě jsme museli dodat kostru (osnovu), dle které by nový web vznikal a která by reagovala na to, jakým způsobem se návštěvníci na “starém” kniru pohybovali, které rubriky využívali, které méně a které je vůbec nezajímaly. Také jsme chtěli, protože chování uživatelů na webu se v průběhu času mění, reagovat na vývojové trendy v oblasti webdesignu, kterým je často lepší podlehnout, nežli jim vzdorovat. V tomto případě podlehnout, není použito v hanlivém/negativním slova smyslu, jedná se spíše o krok směrem k uživatelům. Tento úkol byl nelehký a vlastně to byl trochu krok do neznáma, i když jsme se samozřejmě inspirovali weby jiných knihoven. Byla jím pověřena Mgr. Alena Srovnalová a myslím si, že jej zvládla skvěle a jako úhelný kámen pro stavbu nového webu je neocenitelný. Neříkám, že se do budoucna v kostře webu něco nezmění, ale předpokládám spíše kosmetické změny.

Poté přišla řada na webdesignery z firmy StoryPress, aby kostru naprogramovali a graficky navrhli. Jedním z požadavků ze strany knihovny bylo zahrnutí vizuálního stylu knihovny, který se postupně do svých výstupů snažíme aplikovat od začátku roku 2017 a jehož autorkou je Mgr. Lenka Mičolová. Po několikaměsíčním připomínkování, dolaďování a řadě kompromisů, byl web připraven k naplnění obsahu. Vedoucí čítárny Mgr. Michal Hurta tedy postupně “překlápěl” a plnil, až knir naplnil, tak, aby byl v posledním červnovém týdnu spuštěn.

A jaký je? Posuďte sami. Budeme rádi za každou věcnou, faktickou i kritickou připomínku. Protože ten, kdo nenaslouchá zpětné vazbě, nepřemýšlí nad ní, se odsuzuje k zapomnění. Proto budete-li takovouto mít, neváhejte a pište na hurta@knir.cz.

Samozřejmě stará verze stránek souběžně běží a ještě po nějakou dobu ji budeme držet při životě, nicméně jak už to bývá, nebude naplňována novým obsahem. Naleznete ji na adrese puvodni.knir.cz. A to je vlastně celý příběh nového kniru v kostce. Lapidární, jednoduché jako maggi.
Pokud tedy budete mít čas a chuť na bujón tak www.knir.cz, pijte jej horký.

Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 25. 7. 2019

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!