Slyšíte? Kdo by to byl řek? A copak jako?

31. 10. 2019
Uncategorized @cs

Městská knihovna v Rožnově na počátku října vyhlásila další ročník literární soutěže O poklad strýca Juráša, která je určena žákům základních a středních škol od 6 do 15 let. Tématy nového ročníku jsou následující okruhy: Můj vysněný (nejlepší) učitel, Jak by měl vypadat můj ideální den ve škole, Úsměvné perličky ze školní lavice a Kdybych já byl/a učitel/ka. Účastníci si mohou vybrat jeden z navrhovaných tematických okruhů a zpracovat jej buď jako báseň, prózu, drama či komiks. Témata byla volena s ohledem na nadcházející Národní oslavy výročí Jana Ámose Komenského (390. výročí úmrtí a 430. výročí narození) a přestože mohou být na první pohled pro děti neatraktivní, nicméně ve škole stráví mnoho svého času, který může být nejenom “otravně poučný”, ale také “zábavně inspirativní”. Věříme proto, že se nám opět, tak jako každým rokem, sejde řada zajímavých příspěvků napříč věkovým spektrem. Těšíme se na ně. Termín uzávěrky je 30. listopadu.

Z listopadových aktivit knihovny mi dovolte upozornit zejména na setkání, které bude věnováno sochaři Albínu Poláškovi, mimo jiné autoru soch Cyrila a Metoděje a Radegasta na Radhošti, který po většinu svého života působil v USA. V pondělí 4. listopadu bude knihovna hostit pana Kamila Holuba, který představí v předpremiéře autorský filmový dokument Tesání vlastního osudu. V druhé části pak paní Milada Kaďůrková-Fojtíková přiblíží v přednášce Albín Polášek – sochař, život a dílo tohoto velkého, v Česku však poněkud pozapomenutého umělce, který přestože velkou část svého života strávil mimo svou vlast, vždy se k ní hlásil a často se do vlasti vracel.

Pokud budete mít čas ve čtvrtek 7 listopadu, je v podkroví knihovny u příležitosti druhého vydání knihy George Orwella Nadechnout se, kterou v roce 2003 přeložil Petr Kopecký. První vydání pokřtil autor překladu v podkroví knihovny před šestnácti lety, kniha však neztratila nic ze svého obsahu ani poselství. Přijďte si poslechnout úryvky a glosy v podání Petra Kopeckého, jemuž bude sekundovat zdatný předčítač Daniel Stibor vulgo Ctib. Podvečer má název George Orwell nestárne.

V rámci připomínky výročí 17. listopadu, připravila knihovna na úterý 12. listopadu prostorech 3. Etáže besedu s panem Ivanem Gabalem, českým politikem a sociologem, který v roce 1989 patřil k zakladatelům Občanského fóra. Beseda by měla reflektovat vývoj, který česká společnost urazila v uplynulých 30 letech, čeho bylo dosaženo, co se naopak rozplynulo či vytratilo. Bude zde také velký prostor pro otázky návštěvníků a diskuzi.

A protože výročí 17. listopadu je tématem velkým, dovoluji si Vás upozornit nejen na přednášku Ivana Gabala, ale také na happening Přines masku!, který připravila knihovna ve spolupráci se spolkem Fujaré a dalšími partnery. Ten se odehraje v neděli 17. listopadu 17 hodin a 11 minut, v jehož rámci bude účastníkům představena výstava k událostem 17. listopadu 1989 v Rožnově a zakončen bude promítáním archivních videomateriálů v klubu Vrátnice.

V programu knihovny toho naleznete daleko více, zalistujte proto Spektrem směrem k příloze Kam za kulturou. A nechcete-li tohle ani tamto, nevadí…knihy máme…půjčíme…rádi.

 

                                                                                                                                          Psáno pro Spektrum Rožnovska
Pavel Zajíc

Poslední aktualizace: 31. 10. 2019

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!