U lednice dítě stálo, do textu se začetlo
Knihovna a knihovníci se v lednu, tedy s počátkem roku 2025, těší, že přízeň a zájem návštěvníků a čtenářů o aktivity v ní pořádané neochabne. Těší to a posiluje. Jeden by se nenadál, ale všimli jste si, že s letošním rokem končí první čtvrtina prvního století milénia? Ťuklo mne to do nosu jako ty oříšky pro Popelku co ukrývaly troje šaty, z nichž jedny byly svatební. A že se toho za těch necelých pětadvacet let událo, že? Možná by bylo zajímavé si pro sebe udělat malou osobní rekapitulaci.
Motto letošní knihovnické pÉeFky je: Společně na cestě. Život je řešením situací, které se nám do cesty připletou. Nejsou vždy jednoduché, někdy jsou veselé, jindy naopak. V případě, že budeme mít štěstí a podaří se nám je zvládnout, bude to dobré. Ale také se to povést nemusí. Takový už zkrátka život je. Chtěli bychom, aby Vám knihovna na té cestě byla partnerem, jistotou, světlem. Třebas se nám to podaří a bude to pro nás čest.
Ale pojďme k provozu v knihovně. Dovolte mi se zastavit u selfchecků (automatů na půjčování a vracení knih), které jsou v knihovně instalovány. Chtěl bych vysvětlit, že jejich funkce rozhodně nespočívá v nahrazení živých knihovníků stroji. To bylo velké nepochopení. Jejich funkce spočívá zejména v pomoci s odbavením při půjčováním a vracením dokumentů ve chvíli, kdy se u výpůjčního pultu tvoří fronty a živí knihovníci jsou zaneprázdněni přípravou dokumentů, zodpovídáním dotazů, řešením problémových transakcí nebo prostou sociální interakcí. V tuto chvíli může služby selfchecku využít kdokoli, kdo nechce čekat na živého knihovníka ve frontě. Prostě si vypůjčí či vrátí dokumenty a dál se již v knihovně pohybuje dle jeho potřeb. Nemusí spěchat. Právě naopak. Může trávit svůj čas v knihovně tak, jak je mu to příjemné. S knihou, časopisem či koukáním do zahrady. Chci tím říci: technologie a technika, je li používána s rozumem, nám má a může pomoci. Nehledejme v ní ohrožení.
Co se v knihovně odehraje v lednu? Nový cyklus přednášek a besed se zastřešujícím názvem Wellbeing v knihovně se bude snažit přinášet témata, která mohou přispět k navození osobní pohody v životě. První přednáška z tohoto cyklu je připravena na úterý 21. ledna. Psycholog a psychoterapeut Antonín Vyhnálek v přednášce Jak nevyhořet v novém roce zkusí posluchačům poradit, jak se s dosti rozšířeným jevem vyrovnat nebo mu nejlépe předejít.
Další přednáškou, která by neměla ujít Vaší pozornosti, bude v pondělí 27. ledna setkání s Vendulou Kazlauskas z Asociace pro mezinárodní otázky, s názvem Jak se žije s Ruskem za zády. Přiblíží nám život v současném Pobaltí (v Litvě, Estonsku, Lotyšsku). Nebude to přednáška cestovatelská, okruhy témat jsou tyto: Jak se Estonsko stalo digitálním tygrem? Čím je Pobaltí zajímavé kromě hokeje a přírody? A jak se tyto země staly nejsilnějšími protiruskými „jestřáby“ a podporovateli Ukrajiny v Evropské unii? Bude to o obavách o bezpečnost, historii vztahů s Ruskem, národnostních menšinách a současné situaci v pobaltských republikách.
Je toho samozřejmě více, listujte Spektrem na program knihovny nebo rovnou přijďte. Přivítáme Vás.
Pavel Zajíc
Psáno pro Spektrum Rožnovska
Poslední aktualizace: 13. 1. 2025