Večerníčky na kamenech – pohádkové ponoukání

30. 5. 2019
Pro děti

Večerníčky na kamenech za městkou knihovnou jsou na hlavní červnovou aktivitou knihovny směrem k nejmladším obyvatelům Rožnova a jejich rodičům, případně prarodičům. Stále funkční koncept spojení knihovníky čtené pohádky a divadelního představení používáme již více než patnáct let a ani pro letošní ročník nechystáme změnu. Nevyčpěl a baví nás. Proto: nač se můžete těšit?

Po celý večerníčkový týden budeme číst pohádky z knihy Ester Staré s názvem A pak se to stalo! Vyslechnete pohádky o maličkostech, ze kterých si děti nic nedělají a dospělí z nich šílí. Nemyté zuby, nečesané vlásky, neslušné chování u jídla, žalování atak dále, však to znáte sami, nebo si na to pamatujete sami ze svého dětství.

A jaká divadla přijedou? V pondělí 3. června přivítáme pražský soubor Buchty a loutky, který přiveze Norskou pohádku, o princi zakletém v medvěda a dlouhé cestě k jeho vysvobození a je adaptací norské lidové pohádky z poloviny 19. století „Na východ od slunce na západ od měsíce“.

Úterý 4. června bude patřit vsetínskému loutkovému divadlu Kohútek a jejich autorské adaptaci pohádkového příběhu o Pejskovi a Kočičce s názvem Hračičiky Pejska a Kočičky.

Středeční podvečer je vyhrazen Divadlu Tondy Novotného, které odehraje pohádku na motivy knihy Arnolda Lobela o nerozlučných žabácích Kvakovi a Žbluňkovi, jejichž dobrodružství jsou nesmrtelná.

Ve čtvrtek 6. června se po třičtvrtě roce vrací do Rožnova kuřimské divadlo Scéna. V pohádce Dobrodružství na ostrově Čičidžuma se malá Natálka ocitne prostřednictvím knihy na ostrově, kde bude muset vyřešit spoustu záhad a porazit zlého piráta Zlovouse.

A letošní večerníčky uzavře pátečním představením Šípková Růženka Víťa Marčík, který byl hostem knihovny naposledy v roce 2016. Jeho divadlo rožnovskému publiku, zejména tomu staršímu, je asi zbytečné více představovat.

Všichni v knihovně věříme, že program Večerníčků 2019 zaujme všechny diváky (pidi, větší, ještě větší a i ty úplně největší), neboť se můžete těšit na čtení, loutky, písničky, pohádky a hlavně zábavu a ponaučení. Snad k nám bude počasí milosrdné (v případě deště je mokrá varianta v altánu zahradní restaurace u Brasserie Avion) a rodiče si v uspěchaných červnových dnech (které dny dnes takové nejsou?) najdou čas na své děti, pohádky a koneckonců i sami sebe.

Samozřejmě se sluší poděkovat městu Rožnov a také Ministerstvu kultury ČR – jimiž je tato akce dlouhodobě finančně podporována a bez ní by nemohla proběhnout v takové míře a nemohla by přinášet potěšení.

Večerníčky na kamenech jsou spolu s červnovým pasováním prvňáčků na čtenáře knihovny pro knihovníky a knihovnu pomyslným mostem do prázdnin. Špičkou boty opatrně zkusíme, zda se pod námi nepropadne. A když nás udrží, zatížíme jej plnou vahou a vstoupíme na něj. Pod našimi kroky se křehce rozcinká. Proč? Je přeci ze snů, pohádek, příběhů a vrací nás tam, kde je nám dobře.

Jsou ještě taková místa? S-N-A-D.

Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 30. 5. 2019

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!