Večerníčky, (ne)jen pro kluky a pro holčičky?

2. 6. 2023
Pro děti

K červnovému programu knihovny již dlouhodobě a neodmyslitelně patří knihovnické večerníčky, tedy týdenní pásmo hlasitého čtení a divadelních představení pro malé, ale také i trochu odrostlejší děti. Nejinak tomu bude i v letošním roce, kdy využijeme prostor arkády Společenského domu. V loňském i letošním roce jsme byli, z logických důvodů, nuceni upravit původní název na Večerníčky u Spoláku.

U věcí, které se cyklicky opakují, máme většinou za to, že jim rozumíme a chápeme jejich podstatu, protože jsou tady s námi jaksi automaticky, přirozeně. Bereme je za součást našeho života. Avšak podle mne není na škodu si čas od času připomenout, proč je kolem sebe máme a co vedlo k jejich vzniku.

U Večerníčků na kamenech (tak se jmenovaly původně) bylo u zrodu spojení sochy Beskydy od sochaře Kurta Gebauera a hlasitého předčítání z literárních prací dětí, které se zúčastnily knihovnou každoročně pořádané literární soutěže O poklad strýca Juráša. Tedy spojení výtvarného umění s  vlastní tvorbou rožnovských dětí. Jenže posluchačský/divácký ohlas o tuto akci se pohyboval na samém okraji zájmu. Proto jsme v knihovně přemýšleli, jak tento zájem pozvednout, Večerníčky více divácky zatraktivnit. Z tohoto důvodu jsme se posunuli od pouhého předčítání k předčítání s bonusem. Tím bonusem se stala divadelní představení renomovaných i méně známých divadel ať už z blízkého okolí či dálky. A ejhle, ono to zafungovalo. Ze skomírající akce pro pár jednotlivců se stalo příjemné týdenní pásmo hlasitého čtení a divadelních představení pod širým nebem, které denně navštíví zhruba stovka diváků někdy i stovky dvě. A takto to trvá již více než patnáct let. Přitom koncept zůstává a funguje, knihovníci přečtou zdramatizovaný text/pohádku a následuje pohádka hraná profesionály.

Tolik tedy při pohledu do minulosti. Avšak nač se mohou lidé těšit v letošním roce, kdy Večerníčky u Spoláku proběhnou v týdnu od 5. do 9. června vždy od 17 hodin a za každého počasí? V pondělí se po dvou letech do Rožnova vrací Divadlo KK s pohádkou O pejskovi a kočičce, které podle literární předlohy Josefa Čapka pro divadlo upravil Jiří Žák. V úterý se posluchačům a divákům představí olomoucké Divadlo Tramtárie s představením Eminka a Emoušek, kde jsou hlavními protagonisty příběhu emoce dětí, ty smutné i ty veselé. Cílem tohoto představení není jen zábava, ale také přesah směrem k divákům. Středeční představení bude méně divadelní a bude v něm více čtení. V premiéře se na Večerníčcích představí agentura Pierrot se scénickým čtením z knihy Fimfárum od Jana Wericha a konkrétně s příběhem/pohádkou O rybářovi a jeho ženě. Ve čtvrtek zabydlí arkádu Spoláku divadlo Buchty a loutky. Jejich příběh s názvem Detektiv Emil a králík s dlouhýma ušima dozajista zaujme malé zvídavé posluchače, protože hledání přátelství a spravedlnosti v tom světě kolem nás je téma navýsost aktuální. No a letošní Večerníčky v pátek ukončí herci pražského Divadla Kampa pohádkovým muzikálem z jihočeského dvorku Jmenuji se orel. Představení je dramatizací knihy spisovatelky Romy Grey a na podiu se spolu potkají slepice z klecového chovu, kocour, netopýr, labuť a bobr. Myslím, že to bude povedená taškařice.

Tolik program Večerníčků. Budete-li mít čas, přijďte, nebudete-li mít, nevadí. Rádi Vás v knihovně uvidíme i jen tak, když se stavíte pro něco na čtení.

Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 2. 6. 2023

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!