Večerníčky, pasování a úspěchy autorů

1. 7. 2024
Pro dospělé

Tradiční a nejvýraznější červnovou akcí knihovny jsou Večerníčky na kamenech, které jsme v posledních dvou letech přejmenovali na Večerníčky u Spoláku, podle místa konání. Jak vypadaly ty letošní, můžete vidět na fotografiích v jiné části Spektra. Děkujeme všem malým a velkým, kteří se v hojném počtu Večerníčků zúčastnili a věříme, že napřesrok zájem rodičů a dětí neopadne.

Druhou ikonickou součástí červnového programu knihovny určenou dětem je také již tradiční Pasování prvňáčků na čtenáře. V letošním roce byl námětem příběh děvčátka Alenky a jejích kouzelných brýlí, pro který jsme se inspirovali přímo v Knížce pro prvňáčka (tu obdrží při pasování na čtenáře všechny děti). Poselství, které prostřednictvím sehrané scénky směřujeme dětem, je jednoduché: děti, nebojte se svěřit se svými problémy dospělým. Jsou tady od toho, aby vám problémy pomohli vyřešit. Letošní Knížku pro prvňáčka napsala Zuzana Pospíšilová a ilustrovala ji Iveta Autratová. Pasování se zúčastnili žáci všech rožnovských základních škol a rožnovští knihovníci pasovali na čtenáře také žáky prvních tříd v knihovnách okolních obcí.

Ve svém psaní jsem v minulých článcích zmiňoval ocenění mladých rožnovských autorů v soutěži O poklad strýca Juráša. Avšak dovolte mi s velkým potěšením informovat o skvělém umístění rožnovských dětí v krajském kole soutěže, jehož slavnostní vyhlášení proběhlo ve čtvrtek 6. června v Knihovně Kroměřížska v Kroměříži. Josef Stejskal obsadil 1. místo v kategorii próza 4.-5. třída, Petr Marek se umístil na 1. místě v kategorii poezie 8. – 9. třída a Gabriela Nováková se v kategorii komiks umístila na 2. místě. Jejich práce byly publikovány v almanachu krajského kola. Moc velká gratulace od všech knihovníků. Avšak dovolte mi z tohoto místa poděkovat všem dětem, které se letošního základního kola soutěže O poklad strýca Juráša zůčastnili. Protože jakákoliv tvůrčí snaha, byť se třebas stoprocentně nezdaří, si zaslouží ocenění a poděkování.

Avšak nelze se stále ohlížet přes rameno. Při pohledu kupředu bych chtěl všechny uživatele a návštěvníky knihovny informovovat o dalším směřování knihovny ve službách. V průběhu prázdnin přibyde v knihovně druhý selfcheck pro samoobslužné půjčování dokumentů. Toto zařízení bude tentokráte umístěno v dětském oddělení. V první fázi, bude tak jako stávající selfcheck u dospělého pultu, sloužit pouze k půjčování, avšak po jeho zaběhnutí a prvotním odladění budou obě zařízení umožňovat nejenom půjčování, ale také vracení dokumentů. V rámci služeb tak budou uvolněny kapacity knihovníků pro adresné doporučování a vyhledávání dokumentů čtenářům. Obyčejnou agendu půjčit/vrátit si uživatelé obstarají sami prostřednictvím strojů. Je to odosobnělé? Nemyslím si, knihovník totiž není podavač a „pípač“ knih. Je to kurátor literárního, knižního a digitálního obsahu knihoven. Je to čtenářův průvodce a taky trochu sociální pracovník. Věřím, že to oceníte.

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Pavel Zajíc

Poslední aktualizace: 1. 7. 2024

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!