Vergilius v originále ve šroubárně

Leden je suchý, bezsněhý a tak nás třeba překvapí únor. Přinese nadílku sněhu, anebo bude po kapkách prosakovat jaro? Klimatologové konstatují, že proměna klimatu v Česku je zde a doporučují si přenastavit zaběhnutou představu o čtyřech ročních obdobích jak ji máme zafixovánu z obrázků Josefa Lady. Můžeme s tím něco dělat? Asi těžko, je to jedna z věcí, kdy lidé musejí změnu akceptovat a přizpůsobit se jí.

Je to jako podobné jako se čtením a čtenáři. Vyvíjí se v čase, ovlivňováno technologiemi a celospolečenskými jevy. Proto můžeme pozorovat pozvolný posun směrem ke čtení z jiných médií jako jsou čtečky a tablety. Tento vývoj je neodvratný, přirozený, avšak nikterak ohrožující knihovny a knihy v případě, že na něj budou reagovat, tedy zahrnou tyto technologie do nabídky svých služeb. Rožnovská knihovna nabízí službu výpůjčky e-knih již 4 roky a míra jejího využití se pohybuje v průměru mezi 50-70 uskutečněnými výpůjčkami za měsíc. Což může vyvolávat dojem nicotnosti v  poměru k výpůjčkám klasických knih a časopisů, které se pohybují kolem 20000 uskutečněných výpůjček za měsíc. Jenže každá služba začíná od nuly a dovolím si předpokládat, že k masovějšímu využití dojde v řádu deseti let. Tento úsudek vyvozuji ze zkušenosti s využíváním audioknih. Audioknihy nabízí rožnovská knihovna již od počátku devadesátých let a v jejich průběhu  se výpůjčky audioknih pohybovaly v řádu jednotek. Avšak v průběhu doby, v souvislosti s rozšířením možnosti poslechu z různých médií (telefony, počítače, autorádia…) a rozšířením komprimovaného formátu mp3 se pohybuje množství výpůjček audioknih kolem tisíce za měsíc. Samozřejmě to také souvisí s nabídkou nakladatelství, vydavatelství a zejména pak knihovny samotné.

U elektronických knih v knihovnách je pak patrný hendikep v podobě autorského zákona, který v současné podobě neumožňuje bezbřehý nákup  audioknih do knihoven. Nicméně platforma e-Reading.cz, kterou v rožnovské knihovně nabízíme, si myslím, dokáže uspokojit poptávku čtenářů neboť nabízí od detektivek a thrillerů až po poezii. V případě, že máte o službu  zájem , vězte, že je zdarma (jste-li registrovaným čtenářem), můžete si do svého zařízení stáhnout maximálně 5 e-knih najednou a jejich výpůjčka trvá 21 dní. Po této lhůtě se knihy ve vašem zařízení deaktivují. Více informací, technické požadavky, jak knihy poznáte v našem online katalogu a další se dozvíte na stránkách knihovny, popřípadě v čítárně a studovně knihovny.

Nebojte se, samozřejmě Vás nenutím, sám mám kodexové knihy tak nějak radši, ale je dobré vědět, že možnosti tu jsou a je jenom na Vás, zda jich využijete.

Ať vám to čte!

 

                                                                                                          Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 30. 1. 2020

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!