Zavřená není, avšak křídla má přistřižená + reportáž TV Beskyd

To, že se v aktivitách knihovny budeme muset více stahovat do virtuálních prostorů, bylo patrné a zjevné již zjara, při první covidové vlně. A že nebudeme sami, to bylo taky zřejmé. Vlastně se to dotklo celé kulturní oblasti více, než kterékoliv jiné.

Nicméně v průběhu probíhající druhé covidové vlny je patrné, že lidé (minimálně jejich část) jsou již z těchto virtuálních streamů, meetů a konferencí unavení a otrávení. Protože nic nenahradí skutečné setkání tváří v tvář, rozhovor či osobní kulturní zážitek na vlastní kůži. Avšak dost vzdychání, realita je taková jaká je.

Knihovna se do virtuálních aktivit zapojila, sice ne v nijakém masovém měřítku, avšak počtem dvou záznamů měsíčně mírou, dalo by se říci střízlivě dostatečnou. V průběhu ledna byly na youtube kanálu knihovny vystaveny dva záznamy. Ten první měl premiéru v pondělí 11. ledna a zájemci si mohli, a stále mohou, poslechnout povídání s Terezou Winklerovou, která mluví o životě jakožto neustálém pohybu, o vnitřní svobodě, o tom, že konec nastane až tehdy, když vše dobře dopadne.  Tereza Winklerová  je zakladatelkou Kongresu inteligentního pohybu, Studia Prana a maminkou tří dětí.

O týden později, tedy v pondělí 18. ledna měl premiéru rozhovor s Richardem Sobotkou o jeho nedávno znovu vydané knize Bezruký Frantík. Ta vyšla na sklonku roku 2020 ve druhém vydání a myslím si, že si nejenom tato kniha, ale i skutečnost, že druhé vydání neinicioval autor sám, stojí za pozornost. Téma knihy, život těžce hendikepovaného člověka, který se nikdy nevzdával a čelil nepřízni osudu obdivuhodným způsobem, je určitě, zvláště v této době, velmi aktuální. V případě, že si chcete knihu přečíst, máte dvě možnosti. Tou první je knihu zakoupit si v internetovém knihkupectví Kosmas.cz (je dostupná také jako e-kniha). Tou druhou je potom možnost si knihu vypůjčit přímo v městské knihovně.

A jakým způsobem probíhá současný provoz knihovny? Knihovna je pro své uživatele otevřena ve standardních hodinách, včetně soboty. Avšak čtenáři musejí akceptovat následující omezení. Všechny dokumenty se vracejí do biblioboxu, který je umístěn před vstupem do knihovny. Vstup do budovy knihovny není možný a knihovna pouze bezkontaktně vydává čtenáři předem objednané dokumenty. Objednávky lze učinit několika způsoby: online objednávkou prostřednictvím přihlášení se do čtenářského konta, telefonicky nebo e-mailem.  Pokud máte vypůjčené knihy a tento způsob Vám přijde nekomfortní, můžete využít nabídky e-knih. Zde výčet aktuálně dostupných služeb knihovny končí. Po celou dobu okleštěného fungování knihovny nebudou čtenářům zasílány upomínky a nebude se započítávat zpozdné.

Věříme, že se k nám čtenáři vrátí. Čísla statistik návštěvnosti knihovny za loňský nevyznívají tak děsivě, jak by se přes veškerá omezení mohlo jevit. Ale o nich až příště. Užívejte sněhu, když je konečně tu.

                                                                                                                                             Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Reportáž TV Beskyd:

Poslední aktualizace: 4. 2. 2021

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!