Březen – měsíc čtenářů a projekt Jako doma

Troufám si říci, že většině čtenářů se prvotně vybaví, že Březen (býval) měsícem knihy. První ročník nazvaný Měsíc knihy proběhl již v roce 1955 a posléze bylo rozhodnuto na vládní úrovni, že každoročně bude jeden měsíc v roce věnován propagaci knihy. A byl to právě březen, díky jehož heslu Březen měsíc knihy volajícím ze všech výloh knihkupectví se nám dříve narozeným neodmyslitelně usadil v naší paměti.

Čtenáři se titulek Březen měsíc čtenářů může jevit pouze jako motto. Pro knihovníky v naší republice je to výzva, aby se v březnových dnech do centra zájmu dostal čtenář, aktivní uživatel knihovny i ten, který v knihovně nikdy nebyl a (zatím) ani být nechce. Akci každoročně v měsíci březnu organizuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a v České republice se svými aktivitami připojuje více než 400 veřejných knihoven. Což naši knihovnu zavazuje, abychom se tohoto úkolu také zhostili  a co nejlépe.

K pravidelným akcím jako je Čtení sluší každému, Město v mé paměti, loutkového představení divadélka ROLO se můžeme v březnu navíc těšit na:

Talkshow se spisovatelkou a scénaristkou  Markétou Harasimovou a její komické i tragikomické historky ze zákulisí tvorby spisovatelky, divadelní a TV scenáristiky a herečky v jedné osobě. V závěru setkání spisovatelka vylosuje tři výherce z únorové akce „Rande naslepo“, kteří obdrží dárkové poukazy do knihkupectví. Akce proběhne v úterý 15. března v 17:00 hodin na podiu Společenského domu.

V závěru měsíce za námi přijedou herci Pavla Dostálová a Lukáš Hejlík s  pořadem Listování. Scénické čtení, aneb jak zábavně představit knihu Historky z Tinderu. Autorka a stand-up komička Lucie Macháčková s humorem a nadsázkou glosuje milostné karamboly o lásce a sexu. Akce se bude konat ve středu 29. března v 17:00 hodin na podiu ve Společenského domu.

Další dobrá zpráva je pro zapomnětlivé čtenáře a ty, kteří nestíhají. V průběhu celého měsíce vyhlašujeme Čtenářskou amnestii! Čtenáři mohou vrátit zapůjčené knihy v průběhu měsíce března bez poplatku. Jinými slovy – odpustíme vám poplatek za pozdní vrácení.

K těmto pořadům jsme od ledna přidali projekt Jako doma.  Na nějž jsme získali grant, který podpořila Nadace OSF a díky němu můžeme pokračovat v činnosti pro ukrajinské děti a mládež. V loňském roce jsme začali s „Hospodskými kvízy” pro žáky druhého stupně základních škol, kde soutěžily týmy namíchané z české a ukrajinské mládeže. Letos budeme rozšiřovat práci s ukrajinskými dětmi o další aktivity. Jedno úterý v měsíci budou děti tvořit, číst a hrát různé hry přímo s knihovníky, kteří tak vytvoří program pro jedno odpoledne.

Jednu sobotu dopoledne se bude dětem věnovat ukrajinská psycholožka, která si na každé sezení připraví tematický program. Poslední sobotu v měsíci mohou děti navštívit organizace, které se zaměřují na volnočasové aktivity dětí a mládeže. Naším cílem je, aby se u nás v knihovně (nejen) ukrajinské děti cítily jako doma, poznaly zase o trochu více město Rožnov a jeho okolí a aby věděly, že knihovna je místem setkávání také pro ně.

Erika Halamíčková

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 27. 2. 2023

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!