Čtenářské předsevzetí

18. 12. 2019
Pro dospělé Pro seniory

Kolik knížek za rok přečtete? Vedete si statistiku, srovnáváte jednotlivé tituly? Že ne, možná byste měli. Děti z naší knihovny to dělají rády. Od prosince běží další ročník soutěže ve čtení. Je čas na nové čtenářské předsevzetí.


Už 6. rok vyhlašujeme soutěž Lovci perel. Za každou přečtenou knihu a správně zodpovězené otázky dostanou lovci perličku. Na konci roku je všechny sečteme a vyhodnotíme, kdo byl nejlepším čtenářem. Tento rok se jím stala žákyně druhé třídy, která nasbírala 62 perel.

Své ceny děti dostaly na slavnostním vyhlašování, které proběhlo na akci Knihohrátky. Letošní ročník jsme zahájili písečnou animací. Hádám, že se dětem moc líbila – poetická hudba a obrázky kreslené přesnými tahy je dokázaly doslova zhypnotizovat tak, že ani nedutaly.

Zatímco rodiče relaxovali v podkroví a čerpali inspiraci při povídání o knížkách s knihovnicí Jitkou Slezákovou, děti soutěžily o moriony – mořské peníze, za které mohou u nás v knihovně dokonce nakupovat lákavé odměny. Musely hádat odpovědi na složité rébusy, poznávaly souhvězdí, luštily šifry nebo pozorovaly dalekohledem, co se děje v mořských vlnách.

Pak už nastalo očekávané vyhlášení výsledků soutěže. Neslo se v duchu pirátských výprav s vůní soli a šumem mořské pěny. Knihovníci si pro děti připravili scénické čtení z knížky Moře slané vody od Radka Malého. Potěšilo nás, že jsme z knihovny viděli odcházet spoustu spokojených rodičů s dětmi.
Podporu dětského čtenářství vnímáme jako velmi důležitou. Proto tajně doufáme, že vás zhodnocení akce Knihohrátky motivovalo k tomu, abyste vaše dítko přivedli ke čtení hravou formou třeba v naší knihovně. Přihlásit se do soutěže může každý čtenář od 1. do 9. ročníku ZŠ.

Pokud by vám rodičům a prarodičům bylo líto, že neprobíhá i soutěž pro dospělé, můžete se zapojit jinak a poslat nám recenzi na zajímavé knihy. Rádi otiskneme v našem zpravodaji v rubrice Špeky z regálů váš příspěvek. Doporučte ostatním čtenářům kousky, o které by neměli přijít. Příspěvky můžete posílat na e-mail knihovna@knir.cz.

Na závěr mi dovolte upozornit na lednový program knihovny. Připravujeme pro vás besedu věnovanou Brillovce, v roce 2019 uplynulo od jejího založení 130 let. Proměnu, kterou od té doby prošla, zdokumentoval ve stejnojmenné knize Richard Sobotka. Nový vzhled a život staré budově vdechli Jiří a Dita Študentovi a architekt Karel Janča. Povídáním o historii a současnosti rožnovské textilky Loana provází Lukáš Španihel.

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Sabina Panáčková

Poslední aktualizace: 18. 12. 2019

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!