Lovci perel

Co to je?

Celoroční hra o nejaktivnějšího dětského čtenáře, ve které se knihy stávají perlorodkami a děti soutěží o nejdelší šňůru perel. Podmínkou soutěže je věk do 15 let a platná registrace dítěte v knihovně (výjimkou jsou předškoláci a prvňáčci, kteří budou toho roku pasováni na čtenáře). Zapojit se můžete kdykoliv.

Průběh hry

Děti hledají v dětském oddělení knihy označené na hřbetu symbolem perly – to jsou perlorodky. Úkolem lovce perel je knihu přečíst a správně odpovědět na připravené otázky. Otázky si buď vyžádejte při půjčování knihy, nebo sami stáhněte z webu. Při vrácení knihy knihovníci zkontrolují odpovědi, a pokud budou správné, odmění hledače perlou. Každý z účastníků má v knihovně svou šňůru perel označenou jménem a může sledovat, jak mu poklad přibývá. Aktuálně – objednávání knih u dětí funguje stejně jako u dospělých (telefon, e-mail, on-line), do objednané knihy se symbolem perlorodky automaticky vkládáme letáček + vytištěné otázky, knihy se vrací klasicky do BB – pokud jsou vyplněné odpovědi tam, zkontrolujeme a do čtenářského konta napíšeme poznámku, kolik perel/morionů dostanete, dítě může vrátit odpovědi bez knihy přímo na vozík, pak čeká venku, než je zkontrolujeme a přineseme moriony/akvárko s perlami, ať si vybere, na drátek věšíme my.

Za kresbičku perličku

Jedinečná šance, jak si zvýšit počet perliček. Nechte se inspirovat knížkou-perlorodkou a nakreslete k ní obrázek. Vaše aktivita bude oceněna a získáte perličku navíc. Obrázek kreslete na papír velikosti A4 libovolnou technikou. Nezapomeňte jej podepsat.

Mořský obchůdek

Kromě perel je možné za přečtenou knihu získat i speciální mořské peníze MORIONY, za které si lovci nakoupí v knihovně malé odměny. MORIONY dostanou za zodpovězení nepovinných otázek. Obchůdek se otvírá každou poslední středu v měsíci. Aktuálně – Mořský obchůdek zatím otevřít nemůžeme. Moriony ale sbíráme a šetříme dál. Jakmile se situace uvolní, bude obchůdek častěji. Sledujte web / FB. (https://www.facebook.com/knir.cz)

Nové knihy-perlorodky

Lovci perel mohou sami pomoci s výběrem knih-perlorodek. Pokud některá kniha, která dosud perlorodkou není, čtenáře zaujme a vymyslí k ní otázky, bude odměněn perličkou navíc. Pro zpracování otázek si stáhněte vzor a vypracované otázky zasílejte e-mailem na adresu: slezakova@knir.cz.

Vyhodnocení

Nejúspěšnější lovci perel v každé věkové kategorii jsou odměňováni koncem roku (v listopadu) na slavnostní akci Knihohrátky v rámci Dne pro dětskou knihu. Výsledková listina 2020.

 

Výsledková listina 2019

Poslední aktualizace: 3. 2. 2021

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!