Kam si plavky schovala, když v nich vloni plavala?

13. 7. 2022
Pro děti Pro dospělé

Červen a červenec, dva bratři v barvě i v období ročním. Dýchají létem a voní prázdninami. Jeden jejich předzvěstí, druhý pak již z plných plic. Před námi druhý z nich, starší, ten plno_letní.

Avšak slušelo by se ohlédnout nejprve za červnem a vzpomenout Večerníčky. Ty se letos premiérově odehrály u dočasného sídla knihovny, tedy Společenského domu. A? Myslím, že vyšly na výbornou. Za pořadatele musím vyzdvihnout zejména komfort v podobě znovuotevřené terasy Společenského domu, která vzhledem k faktu, že Večerníčky připadly na „medardův“ týden, poskytovala jistotu suchého a dostatečně velkého prostoru pro herce, diváky a dokonce i zvukaře. A že pršelo opravdu každý den a třebas v úterý to byl celkem solidní „Saigon“. Všem: tedy divadlům, divákům i knihovníkům patří poděkování za čas, který Večerníčkům věnovali, Ministerstvu kultury ČR a městu Rožnov pak za finanční podporu, bez které by se konat nemohly. Takže napřesrok se budeme těšit opět u „Spoláku“.  A jako ředitel dávám palec hore a připojuji viktorku.

Co tedy červenec? Po loňské a předloňské dobré zkušenosti s tematicky zaměřenými letními čítárnami přicházíme ve středu 13. července s Hravou a tvořivou čítárnou. Ta je určena dětem i rodičům, kteří si pod vedením Lucie Maléřové vyrobí papírové loutky, aby s nimi následně sehráli krátké divadelní scénky na základě knižních předloh. Tedy čítárna pro duše hravé a kreativní. Máte takovou? Pak je to odpoledne po 15té hodině právě pro vás.

O 14 dní později pak následuje čítárna vodní a herní. Tedy určená všem, kdo se rádi ve vodě cachtají a nepohrdnou ani střelbou vodní pistolkou na terč. Navíc možná dojde také na lekce suchého plavání či travní pólo. A bude také potřeba prověřit možnosti, jež nám skýtá blízké jezírko. To vše uchopeno v kontextu četby o vodě.

Tradice je potřeba udržovat a prázdninové procházky pamětí města takou tradicí bezesporu jsou. Takže udržujeme a v červenci pro zájemce připravujeme procházky dvě. Ve čtvrtek 14. července se zájemci o historii městských částí mohou na procházce Málo známá Bučiska seznámit nejenom s historií této lokality, ale určitě také dojde na související a blízko ležící statek Hradisko. Zasvěceným průvodcem je paní Marie Brandstettrová, která se historií Bučisek dlouhodobě zabývá.  S paní Mirkou Baštánovou se ve čtvrtek 28. července vypravíme na náměstí TGM, abychom se dozvěděli o tom, jakou podobu mělo centrum města před sto lety a jaké historky či dějinné události se k němu pojí. Začátky obou procházek jsou stanoveny na 16:00 a sraz je před knihovnou u Společenského domu.

Dále bych rád veřejnost upozornil na skutečnost, že knihovna je v průběhu prázdnin o sobotách uzavřena.

A to je asi vše, co jsem měl na mysli a prostřednictvím kláves počítače vťukal do slov. Mějte hezké léto, pokud čtete elektronicky nezapomeňte na možnost e-výpujček z naší knihovny a vy, co jste věrni analogu vězte, že každý týden pro Vás nakupujeme a připravujeme nové knihy.

Vím, život se má žít a ne jen o něm číst, ale na čtení bychom v životě neměli zapomínat. A omlouvám se, nechci napomínat. Na sečtenou….

Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 13. 7. 2022

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!