Kolik lidí potěšíš, tolikrát jsi štěstí blíž

1. 6. 2022
Pro dospělé

Léto se blíží a s nim i prázdniny. Jejich závan v knihovně již řadu let pociťujeme prostřednictvím pořádání “Večerníčků na kamenech”. Letos, vzhledem k situaci okolo rekonstrukce a přístavby budovy knihovny na Bezručově ulici, se tato akce neodehraje přímo na kamenech, které byly přesunuty do parku za budovu ZUŠky, ale za Společenským domem, kde toho času knihovna sídlí. Pro letošek jsme tedy akci přejmenovali na Večerníčky u Spoláku. Říkáme si, že takto aspoň řadu lidí trkne fakt, že je knihovna přestěhována a funguje ve Společenském domě.

Nač se tedy v rámci Večerníčků u Spoláku ve dnech 6. – 10. června mohou děti a jejich doprovod těšit? Jména známá i neznámá, dalo by se říci.

V pondělí bude Divadlo v batohu inscenovat Africkou pohádku. Určitě si přijdou na své milovníci nejrůznějších loutek a maňásků, kteří pod rukama Jiřího Hausera ožívají a jejich defilé je často ztřeštěné a zábavné zároveň. V úterý Divadlo Navětvi. Dlouhý, Široký a Bystrozraký, tedy pohádkové trio, které neomrzelo už od dob K. J. Erbena. Co se jim přihodí v podání tohoto divadla? Nechejte se překvapit. Středa patří Divadlu Scéna. Z jejich domovského Zlína přivezou Rákosníčka a jeho rybník, tedy takřka klasickou pohádku podle předlohy Zdeňka Smetany a Jaroslava Kincla. Nedaleko jezírka v parku? To bude mít dozajista atmosféru. Čtvrteční Dobrokabaret Milana Štastného pobaví i poučí, někoho možná i zaskočí. A v pátek se v pohádce O princezně, která se ničeho nebála, určitě nebude bát ani jeden z malých diváků, inscenovat ji bude divadlo Tondy Novotného. A samozřejmě, každý den je připraveno předčítání v podání knihovníků, které je Večerníčků nedílnou součástí. Nezbývá než si přát, aby bylo pěkné počasí, i když v záloze máme pro letošní rok terasu u Spoláku, která hravě pojme herce i diváky. Tedy deště se báti netřeba.

Krátký přelet nad Večerníčky u Spoláku je za námi, avšak v červnu spatří světlo světa také nový počin z edice Milé tisky, kterou vydává knihovna ve spolupráci se seniorskou skupinou Město v mé paměti. Horní Paseky s podtitulem Střípky z minulosti autorů Michala Chumchala a Vojtěcha Maleňáka je velmi zajímavou publikací. V ediční řadě Milé tisky nese pořadové číslo 28 a pro zájemce o historii Rožnova přináší řadu cenných informací, které takto v celku nebyly doposud publikovány. Je zajímavé připomenout, že prvotním impulsem ke zpracování publikace byla beseda, kterou autoři, pánové Chumchal a Maleňák, měli v podkroví městské knihovny v listopadu loňského roku. Publikace je dostupná v čítárně městské knihovny (ve Spoláku 🙂 anebo online na stránkách městské knihovny.

Stojí také za zmínku, že v přípravě je Milý tisk o Dolních Pasekách a věřím, že se jej zájemci a milovníci historie Rožnova dočkají v průběhu letošního roku.

Pro červen tak akorát, ať čtou se knihy, chci si přát.

Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 1. 6. 2022

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!