Podtrženo, sečteno i v knihovně je zavřeno

Bumerang se vrací. V lednovém Spektru jsem psal o službě, kterou mohou registrovaní čtenáři využít, aniž by do knihovny chodili, a to o půjčování elektronických knih. Mne a ani nikoho jiného by asi nenapadlo, že ani ne za měsíc a půl bude půjčování elektronických knih službou jedinou, kterou uzavřená knihovna v době karantény bude schopna svým čtenářům nabídnout. Bohužel je to tak. Možná, že je právě čas pro ty ze čtenářů, kteří službu ještě nevyzkoušeli, aby to zkusili. Nabídka knihovny skýtá celkem asi 9000 titulů a využít ji může kterýkoliv z registrovaných čtenářů knihovny po přihlášení do svého čtenářského konta. Technicky pak musí být vybaven chytrým telefonem pracujícím na platformě Android či iOS a staženou aplikací e-Reading nebo konkrétně čtečkou e-knih určenou pro tuto platformu (e-Reading). No a to je všechno? Opravdu již nic víc?

Napadá mne, že na webu knihovny lze také číst plné texty publikací, které knihovna vydala v rámci edice Milé tisky v průběhu uplynulých 10 let. Na odkaze https://knir.cz/mesto-v-me-pameti/publikace/ naleznete seznam všech takto vydaných počinů, které vznikají pod hlavičkou projektu Město v mé paměti.

Nesmím také opomenout na tvorbu dětí. Na konci ledna jsme vyhlásili vítěze oblastního kola každoroční literární soutěže O poklad strýca Juráša a vy na odkaze https://knir.cz/o-poklad-stryca-jurasa/ naleznete nejen seznam oceněných, ale také celý almanach se všemi oceněnými pracemi. Jeho název je citátem Jana Amose Komenského “Čím víc budeš vědět, tím větší bude tvůj svět” a je příspěvkem knihovny k 350. výročí úmrtí učitele národů.

Více mne bohužel z aktuální nabídky městské knihovny nenapadá. Avšak využiji tohoto prostoru pro pár praktických informací. Veškeré kulturně-vzdělávací programy knihovny jsou do odvolání zrušeny a zůstává otázkou, zda a kdy budou realizovány v náhradních termínech. Budeme se snažit Vás o těchto skutečnostech informovat, až doba obav a nejistot pomine.

Také bych rád upozornil a ubezpečil všechny čtenáře, kteří mají doma vypůjčeny jakékoliv dokumenty z městské knihovny, že jejich výpůjční doba bude prodloužena do doby než skončí výjimečná opatření, které zavedla vláda ČR.

A pokud se ještě vrátím na začátek k elektronickým knihám, existuje řada e-knih, které můžete číst úplně zdarma i bez registrace v naší knihovně. Vyzkoušejte třebas knihy na portále Kosmas.cz případně nabídku Městské knihovny v Praze, která nabízí volně na odkaze https://www.mlp.cz/cz/katalog-on-line/eknihy/ řadu české i zahraniční beletrie ke čtení přímo na PC či upravené pro mobilní zařízení. Zkuste, třebas Vám to pomůže uhasit žízeň po četbě.

 

Na sečtenou za měsíc.

Pavel Zajíc

Psáno pro Spektrum Rožnovska

Poslední aktualizace: 1. 4. 2020

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!