Nasaď sklíčka na očička, pohádkou se dítě hýčká

Kam se vrtnem v dubnu? Zbude nám čas na čtení? Dohoní nás výčitky ze zimního lenošení k zahrádkářským super výkonům? Anebo nás naopak zklátí jarní únava? Těžko říct, nejsem věštec ani ďábel, pouze mohu nabídnout za knihovnu následující kulturně vzdělávací aktivity. A pokud si uděláte křížek v kalendáři, protože Vás zaujmou, budu potěšen a mise dnešního psaní bude splněna.

Duben začíná aprílem, kdy se nás děti různými fórky pokusí nachytat na hruškách. Sami si určitě na nějaký z dětství vzpomenete, avšak 1. dubna v podkroví knihovny od 16 hodin bude také veřejnosti představen nový svazek z edice Milé tisky, v pořadí již devatenáctý. Pan Martin Kramoliš sepsal historii svého rodného domu a v publikaci Historie domu na ulici Bayerova 120 se dozvídáme mnoho zajímavého z rodinné historie Kramolišů a vývoji staveb v dané lokalitě. Troufám si tvrdit, že by neměla ujít pozornosti žádného z Rožnovanů, kteří mají rádi historii města. Střípek ke střípku skládá mozaiku. Tenhle má číslo 19 a „žije“.

Ve čtvrtek 4. dubna v podkroví knihovny manželé Vlachovi představí na přednášce s názvem Cesta – The Journey  metodu transformace a sebeléčení vytvořenou Brandon Bays – mezinárodně úspěšnou a uznávanou spisovatelkou, prezentátorkou a expertkou na léčení těla i mysli (http://www.cestabrandonbays.cz/). Proces Cesty pracuje s konkrétními buněčnými vzpomínkami, pomáhá je odkrýt, vyčistit a s tímto osvobozením nastartovat  zcela přirozený proces samoléčby. Může vám pomoci se osvobodit od problémů úzkosti, strachu, neklidu, stresu, depresí, nízkého sebevědomí, chronického vzteku a hněvu, psychických problémů, závislostí, nezdravých chování, traumat způsobených fyzickým nebo psychickým násilím, sexuálním zneužitím, vztahových problémů, prokrastinace, vyhoření či kariérních problémů.

Ve čtvrtek 11. dubna se po dvou letech vrací Ondřej Landa, hudebník, filmař a spisovatel. Přednáškou s názvem Vnitřní aspekty soběstačnosti aneb Soběstačnost jako duchovní praxe rozvine téma soběstačnosti, které v Rožnově přestavil v dubnu 2017. K tématu přednášky říká: „”Existuje úzký vztah mezi “vnější” nezávislostí lidského individua a “vnitřní” svobodou subjektivního vědomí. Pro mě osobně kráčejí obě tyto věci ruku v ruce a nedají se oddělit. Soběstačnost je ve svém nejzazším významu duchovní praxí. A vlastní vědomí člověka je tím nejpevnějším základem jeho osobní nezávislosti.”

Aby toho nebylo málo, v úterý 16. dubna bude hostem knihovny pan Jiří Fišar, který představí svou knihu Pod Annapurnou svítá modře, vydanou brněnským nakladatelstvím Jota v roce 2018. Na přednášce Trek okolo Annapurny se podělí o své zážitky z Nepálu, jež patří mezi nejchudší země světa. Oplývá však kulturním a přírodním bohatstvím, díky kterému si získal srdce nejednoho cestovatele. Jiří Fišar přiblíží atmosféru Káthmándú s jeho jedinečnou architekturou a jeden z nejkrásnějších treků.

Místní historie, duchovní cesta, životní filozofie, cestování a literatura, to je dubnová knihovna. Ale také knihy, ve kterých na Vás čekají příběhy a chtějí být čteny. Je to jako s ženami, které touží být milovány. Jen chtít.

Psáno pro Spektrum Rožnovska

                                                                                                                                             Pavel Zajíc

Poslední aktualizace: 4. 4. 2019

Chcete být vždy v obraze? Odebírejte novinky e-mailem!